AIN LUTSEPP

näitleja

Eesti Draamateatris 1980. aastast

Sündinud
6. mail 1954 Tallinnas

Õppinud
Lõpetas 1980 TRK lavakunstikateedri (IX lend)

Töö ja tegevus
1980–2015 Eesti Draamateatri näitleja
Alates 2008 Eesti Teatriliidu esimees
Alates 2015 Riigikogu liige

Praegu mängukavas
härra Jenkins – Michael Cooney Rahauputus

Rollid Eesti Draamateatris
1980  talupoeg – Aigar Vahemetsa Maailmareis
1981  Voznessenski – Lev Tolstoi Elav laip
1981  Kuningas – Paul-Eerik Rummo Kass, kass, kass
1981  Joosep – Hugo Raudsepp Vedelvorst
1982  kurt vanamees – Juhan Smuul Polkovniku lesk
1982  Kostja – Alla Sokolova Pooleldi minu maja
1983  üliõpilane – Siegfried Lenz Süütute aeg, süüdlaste aeg
1984  noor Jedigei – Tšõngõz Ajtmatov Ja sajandist on pikem päev
1984  Kulebjakov – A. H. Tammsaare Armastus ja surm
1985  Tom – Alan Ayckbourne Norman Vallutaja
1985  Unto – Aleksis Kivi, Lauri Sipari Kullervo
1985  kapten Keeney – Eugene O'Neill Õli
1986  Andres – A. H. Tammsaare Tõde ja õigus
1986  Pozzo – Samuel Beckett Oodates Godot'd
1987  Caliban – William Shakespeare Torm
1987  Prill – Jaan Kruusvall Vaikuse vallamaja
1988  saadik – Jean Genet Palkon
1989  Rasmus Selling – Bernard Kangro Merre vajunud saar
1999  Juudas, Annas – Ain Kalmus, Evald Hermaküla Juudas
1990  John Brown – Tom Stoppard Erarahu
1991  Mees – Madis Kõiv Kokkusaamine
1991  härra Smith – Eugène Ionesco Kiilaspäine lauljanna
1991  Leo Nõges – Václav Havel Largo desolato
1992  Lloyd Dallas (lavastaja) – Michael Frayn Lavalised segadused
1992  Shylock – William Shakespeare Veneetsia kaupmees
1992  Bernhard Riives – Aino Kallas Bernhard Riives
1992  Lebedev – Anton Tšehhov Ivanov
1993  Chrysalde – Molière Naiste kool
1993  Isa – Madis Kõiv Tagasitulek isa juurde
1993  Oidipus – Sophokles Kuningas Oidipus
1993  Gustav Kanning – Hjalmar Söderberg Gertrud
1993  Valentin – Manuel Puig Ämbliknaise suudlus
1994  Martin Lampe – Madis Kõiv Filosoofipäev
1994  Merlin – Tankred Dorst Merlin
1994  Philipp Karell – Jaan Kross Doktor Karelli raske öö
1995  Issi – Roald Dahl Suur Armas Koll
1995  Antonio Salieri – Peter Shaffer Amadeus
1996  Marco – Arthur Miller Vaade sillalt
1996  Henry Finnegan – Bernard Sabath Poisid sügisel
1996  Pealik Traks – Philip Ridley Maailmakõiksuse kiireim kell
1997  Sommer – Madis Kõiv Peiarite õhtunäitus
1997  Ralph Nickleby – Charles Dickens Nicholas Nickleby
1998  Serge – Yasmina Reza Kunst
1998  piiskop Parry – Peter Whelan Rohuvoodi
1998  Loomataltsutaja – Thomas Bernhard Harjumuse jõud
1998  Ol Karlsa – Torgny Lindgren Mao tee kalju peal
1999  Moondsundi Vassel – Madis Kõiv Kui me Moondsundi Vasseliga kreeka pähkleid kauplesime, siis ükski ei tahtnud osta
2000  Sganarelle – Molière Don Juan ehk Sevilla pilkaja
2000  Teddy Brewster – Joseph Kesselring Pihlakavein
2000  Onu George – Brian Friel Aristokraadid
2000  Isand – Friedebert Tuglas Popi ja Huhuu
2001  Kenti krahv – William Shakespeare Kuningas Lear
2001  Andres – A. H. Tammsaare Tagasi Vargamäel
2002  Werner Heisenberg – Michael Frayn Kopenhaagen
2002  härra Jenkins – Michael Cooney Rahauputus
2002  Shmuel Sprol – Hanoch Levin Kummikauplejad II
2003  pastor Manders – Henrik Ibsen Kummitused
2004  professor – Madis Kõiv Finis nihili
2004  Alan Bennett – Alan Bennett Õuedaam
2004  kuningas – Jevgeni Švarts Lumekuninganna
2005  Léon – Jean-Claude Grumberg Õmblejannad
2005  Kipps – Susan Hill, Stephen Mallatratt Naine mustas
2006  mõisaomanik Sintram – Selma Lagerlöf Gösta Berlingi saaga
2006  Schuppanzigh – Peter Shaffer Must komöödia
2006  John – Conor McPherson Kiirgav linn
2007  Kindral Lebjadkin – Fjodor Dostojevski Sortsid
2007  Jonas – Lars Norén Vaikne muusika
2008  Viktor – Ingmar Bergman Sügissonaat
2008  James Tyrone – Eugene O'Neill Pikk päevatee kaob öösse
2008  külaline – Madis Kõiv Lõputu kohvijoomine
2009  Jim Crow – Meir Z Ribalow Vihmatants
2010  Charlie Aiken – Tracy Letts Augustikuu
2010  Krapp – Samuel Beckett Krappi viimane lint. Sammumisi
2011  All, pootsman – Villem Tuun Jaan Umbi lugu
2011  Mark Rothko – John Logan Punane
2012  Oliver Davenport – David Edgar Nelipühad
2012  Anton – Martin Algus Kontakt
2013  Louis Harvey – Graham Linehan Teed juuakse kell viis
2014  Konstantin Päts – Indrek Hargla Wabadusrist
2014  Augas– M. Karusoo, L. Aedmaa, J. Rahman, P. Saul-Gordilov Laul, mis jääb
2014  polkovnik; Alehhin; 1. välgutaja – Madis Kõiv Keskmängustrateegia

Rollid mujal
1989  XX – Sławomir Mrożek Emigrandid Vanalinnastuudio
2001  kuningas – Kati Murutar Eestlaste neli kuningat Vaba Lava
2003  Didi – Samuel Beckett Godot´d oodates Tallinna Linnateater
2005  haldjas Puck – William Shakespeare Suveöö unenägu Leigo Järveteater
2007  kindral Laidoner – Mart Kivastik Sõdur Ühendus R.A.A.A.M.
2007  parun von Borg-Sternfeldt – Marti Kivastik Eesti asi Ühendus R.A.A.A.M.
2009  Rootsi kuningas – Mart Kivastik Käsu Hansu ajalootund R.A.A.A.M.
2013  Aleksander Bakunin – Tom Stoppard Utoopia rannik. I osa. Teekond Tallinna Linnateater

Muu
Mänginud kuuldemängudes (Üks üsna kummaline armulugu 2000, Maailma parim küla 2009), telelavastustes, seriaalides (M Klubi 1996-1998, Kodumaa parim poeg ehk Eriagent 1188 2001, Pilvede all alates 2011), raadioteatris (Boob teab 2004).
Mänginud filmis (Kevade 1969, Suvi 1976, Doktor Stockmann 1988, Luukas 1993, Tallinn pimeduses 1993, Tulivesi 1994, Vana daami visiit 2006, Detsembrikuumus 2008, Idioot 2011).

Tunnustus
1979  Voldemar Panso nimeline auhind
1982  sõnalavastuste aastapreemia žürii eripreemia (Joosep Vedelvorstis)
1987  Ants Lauteri nimeline auhind
1988  teatriühingu aastapreemia (Vaikuse vallamaja)
1989  ENSV teeneline kunstnik
1990  Eesti teatri aastaauhind parimale meespeaosatäitjale (Emigrandid Vanalinnastuudios)
1991  Eesti teatri aastaauhind parimale meespeaosatäitjale (Kokkusaamine, Kiilaspäine lauljanna)
1994  Eesti teatri aastaauhind parimale meespeaosatäitjale (Filosoofipäev, Merlin, Doktor Karelli raske öö)
1995  EV kultuuripreemia
1997  festivali Draama 1997 preemia (Maailmakõiksuse kiireim kell, Peiarite õhtunäitus)
1998–2017 Albert Üksipi ja Rudolf Nuude mälestustaskukella hoidja
2000  Eesti teatri aastaauhind, ansambli-preemia lavastuse Aristokraadid trupile
2001  Valgetähe V klassi teenetemärk
2002  Suur Ants, Eesti Draamateatri kolleegipreemia meespeaosatäitjale (Werner Heisenberg Kopenhaagen, härra Jenkins Rahauputus, Shmuel Sprol Kummikauplejad II)
2002  EV kultuuripreemia (osatäitmised lavastustes Kopenhaagen, Kummikauplejad ja Rahauputus)
2006  Valgetähe IV klassi teenetemärk
2010  Karl Adra nimeline auhind

__________________________________________________________________

Loe lisaks:

* Vaadata, näha ja uuesti vaadata