ALEKSANDER EELMAA

näitleja

aleksander.eelmaa@draamateater.ee

Eesti Draamateatris 
1990/2015. aastast

Sündis 
6. novembril 1946 Viljandis

Õppis
1968–1969 ETÜ pantomiimistuudios

Töötanud 
1976–1981 Noorsooteatris
1981–1990 Vanalinnastuudios
2007–2014 Tallinna Linnateatris

Eesti Draamateatri näitleja 1990–2006 ja alates 2015

Praegu mängukavas
Rollid

Sass – Andrus Kivirähk Eesti matus
Härra Loyal – Molière Tartuffe
Jasper – Simon Gray Finaal
Ap Salminen – Juha Jokela Sumu

Lavastused
Tõnu Õnnepalu Vennas
Carin Mannheimer Viimasel minutil
David Hare Eluhingus

Rollid Eesti Draamateatris 
1990  Covielle – Moliere Kodanlasest aadlimees
1990  Kiievi seminari rektor – N. Gogol Südaöö
1991  Tõstre Toomas, kaupmees Silk, Varik – A. Kitzberg Rätsep Õhk
1991  Näitleja B – B. Schaeffer Proovid  
1992  magister – M. Hornicek Kolm Albertit ja preili Matylda
1992  Lorentzo – William Shakespeare Veneetsia kaupmees
1992  Uldrich von Kremer – Eduard Vilde Mäeküla piimamees
1992  Kassõhh – Anton Tšehhov Ivanov
1993  klient, üliõpilane Sang – Songling Libarebased
1993  Kolmas – Juhani Aho Raudtee
1993  Nöjd – August Strindberg Isa
1993  Bagdad – R. Thomas Mõrtsukas Freddy
1993  munk, teener, mees – Y. Mishima Hanjo
1993  Saki – L. Noren Ja anna meile varjud
1994  Söör Galahad – T. Dorst Merlin
1994  Aare Tasa – A.J.Kiwimae Peenike pere
1994  kelner, atašee, loomaarst, praost – B. Brecht Härra Punttila ja tema sulane Matti
1995  näitejuht – J.-C.Carriere Meelespea
1995  Sprich – M. Lermontov Maskeraad
1995  episood – P. Shaffer Leekrüübe
1995  Pinon – W.M.Bauer Ühe võõra silmades
1996  Toby, Miles – A. Ayckbourn Intiimsed tehingud
1996  Lossivaht – M. Betsuyaku Krahv Dracula sügis
1996  Clov – S. Beckett Lõppmäng
1996 Skvortsov või Ferapont – Anton Tšehhov Kolm õde
1996  Serebrjakov – Anton Tšehhov Onu Vanja
1996  Jänes – D. Wood Kiigepuu
1997  Vene ohvitser – M. Kõiv Peiarite õhtunäitus
1997  Tõnno Jehivei – A. Kivirähk Atentaat
1997 Newman Noggs – C. Dickens Nicholas Nickleby
1998  nimeta roll – M. Kõiv Stseene saja-aastasest sõjast
1998  Sir Willoughby Drake – R. Cooney Pereringmäng
1998  Charon – T. Stoppard Armastuse leiutajad
1998  Bolotov – O. Luts, M.Unt Täna õhta kell kuus viskame lutsu
1999  Homer van Fleet – A. Rand 16. jaanuari õhtu
1999  Direktor – R. Cooney Igaühele oma 
2000  Vatikani kardinal – J. Kross Vend Enrico ja tema piiskop
2000  Onu Hans – A. Kivirähk Papagoide päevad
2000  Elmar Krabbi – Mihkel Ulman Teekond kappi
2000  Oracle – F. Sagan Valentine'i sirelililla kleit
2001  mees; kelner – B. Schaeffer Siinseal
2001  Cornwalli hertsog – William Shakespeare Kuningas Lear
2001  Rätsep Taar – A. H. Tammsaare Tagasi Vargamäel
2001  Ärni – A. Kivirähk Rehepapp
2001  Ärni – A. Kivirähk Rehepapp ja näärisokk
2002  hr Braddock – T. Johnson Elluastuja
2002  Sass – Andrus Kivirähk Eesti matus
2003 Manolo, Costazuela – N. Simon Suured tüdrukud ei nuta
2003  Paavst – M. Ulman Kajakamägi
2004  Kiro – Hristo Boychev Polkovnik lendab õhku
2005  politseinik – John Patrick Kõik armastavad...
2005  sulane – Oskar Luts/Priit Pedajas Kevade
2005  Brabantino – William Shakespeare Othello
2005  Mihkel Kull Andrus Kivirähk Adolf Rühka lühikene elu
2006  Stanley, kelner Arthur Miller Müügimehe surm
2013  Leonti Ibajev – Tom Stoppard Utoopia rannik. II osa. Laevahukk
2015  Härra Loyal – Molière Tartuffe
2016  Jasper – Simon Gray Finaal
2016  Munk – Tõnu Õnnepalu Mäed
2017  Ap Salminen – Juha Jokela Sumu

Lavastused Eesti Draamateatris
2014  Tõnu Õnnepalu Vennas
2015  Carin Mannheimer Viimasel minutil
2016  Tõnu Õnnepalu Mäed
2017  David Hare Eluhingus

Lavastused mujal
1996  Toomas Kall Meie õhtused rõõmud (koos Roman Baskiniga) 
2004  Mart Kivastik Külmetava mehe portree MTÜ Ühendus R.A.A.M.
2009  Morris Panych Minu tädi Tallinna Linnateater
2011  Jaan Kruusvall Tasandikkude helinad Saueaugu Teatritalu
2011  pantomiim lavastusele Amy seisukoht Tallinna Linnateater
2015  August Gailit, Tõnu Õnnepalu Ingeland Saueaugu Teatritalu

Rollid mujal
1976  Vladimir – Beckett Godot' oodates Noorsooteater
1977  Haavatu – Tuglas, Spriit Inimese vari Noorsooteater
1977  Bruno – Crommelynck Suurepärane sarvekandja Noorsooteater
1978  kass Basilio – Ehala, Tolstoi, Shapiro Buratino Noorsooteater
1980  Joca Škokic, küla Apollo prints Hamleti osas – Brezhan "Hamleti" lavastamine Alamkolka külas Noorsooteater
1980  Andres – Büchner Woyzeck Ugala
1981  Möbius – Dürrenmatt Füüsikud Vanalinnastuudio
1982  kunstnik – Zlotnikov Naiskond Vanalinnastuudio
1982  Johannes – Vetemaa Ikka veel Püha Susanna Vanalinnastuudio
1983  tumm – Patrick Grupipilt Vanalinnastuudio
1984  ametnik – Kall Lõunavaheaeg Vanalinnastuudio
1985  Baloun – Brecht Shvejk Teises Maailmasõjas Vanalinnastuudio
1985  Rodolfo – De Filippo Silinder Vanalinnastuudio
1987  Shpekin – Gogol Revident Vanalinnastuudio
1988  O'Hara – Kesselring Hapu vein ja sinihape Vanalinnastuudio
1990  Doktor Maaten – Raudsepp Salongis ja kongis Vanalinnastuudio
1999  mölder – Harrower Noad kanade sees Ugala
2000  armastaja – Guillaume de Machat Mu lõpp on mu algus Von Krahli Teater
2000  Vasja – Rein Saluri Tulek Vaba Lava
2001  Hadar – Torgny Lindgren Kumalasemesi Tartu Teatrilabor
2002  Teener – Mart Kivastik Teener VAT Teater
2003  mölder – Harrower Noad kanade sees VAT Teater Saueaugu Teatritalus
2003  Polonius – Shakespeare Hamlet Theatrum
2004  Peeter Mudist Ratsukäik Tartu Teatrilabor
2007  Pavel Petrovitš Kirsanov – I. Turgenev, A. Šapiro Isad ja pojad Tallinna Linnateater
2007  Ollino – A. H. Tammsaare, E. Nüganen Tõde ja õigus. Teine osa Tallinna Linnateater
2007  Willie – D. Potter Päike soojem, taevas sinisem Tallinna Linnateater
2008  Isa – O. ja V. Presnjakov Ohvrit mängides Tallinna Linnateater
2008  Bõstrõi – A. H. Tammsaare, U. Lennuk Wargamäe Wabariik Tallinna Linnateater
2009  Papa – Jaan Tätte Latern Nargen Opera
2009  osatäitja – M. Kõiv, H. Runnel Küüni täitmise lood ja laulud Saueaugu Teatritalu
2009  Isa – J. L. Lagarce Meie, kangelased Tallinna Linnateater
2009  Parun – A. H. Tammsaare Ma armastasin sakslast Tallinna Linnateater
2010  Dr Antrechau, paavst Clemens VI – P. Barnes JumaIa Narride Vennaskond Tallinna Linnateater
2010  praamikapten Escartefigue – Marcel Pagnol Tuulesaared Theatrum
2011  Härrasmees – R. Kalinoski Koletis kuu peal Tallinna Linnateater
2012  Juut – A. Puškin Mürk Tallinna Linnateater
2012  Serebrjakov – A. Tšehhov Onu Vanja Theatrum
2012  Isa vaim – W. Shakespeare Hamlet Tallinna Linnateater
2013  näitleja Heinar – Andri Luup Tuvi MTÜ Arhipelaag
2014  Candy – J. Steinbeck Hiirtest ja inimestest Tallinna Linnateater
2014  osatäitja – J. Kruusvall Hääled Theatrum
2015  Isa – J. Fosse Sügise unenägu Tallinna Linnateater

Teisi rolle
Mänginud filmides Metskannikesed 1980, Kõrbekuu 1999, Ferdinand 2002,
Agent Sinikael 2002, Fender Bender 2003 jt.
Mänginud telelavastustes Rudolf ja Irma 1985, Pildikesi Paunverest 1986, Viimane suvi 1987, seriaalides Õnne 13 alates 1993, Tuli sinu käes 1996 jt, kuuldemängudes näit Ekke Moor 2002. Plaadile lugenud Ramilda-Rimalda (P.E. Rummo kompositsioon Tammsaare teoste ainetel, 2004)

Tunnustus
1977  teatriühingu aastapreemia (Bruno – Suurepärane sarvekandja Noorsooteatris) 1984  Ants Lauteri nimeline preemia 
1996  Suure Vankri auhind
2001  Väike Ants, Eesti Draamateatri kolleegipreemia parimale meeskõrvalosatäitjale (Ärni Rehepapp ja Rehepapp ja näärisokk, Mees/kelner Siinseal, rätsep Taar Tagasi Vargamäel
2002  Väike Ants, Eesti Draamateatri kolleegipreemia parimale meeskõrvalosatäitjale (härra Braddock Elluastuja, Sass Eesti matus ja Kolm korda üle õla)
2004  Valgetähe IV klassi teenetemärk
2004  Eesti Teatrikriitikute Ühenduse Hea Teatri Auhind
2005  Eesti Kultuurkapitali aastapreemia (Külmetava kunstniku portree)
2006  Helmi Tohvelmanni nimeline auhind