Draamateater toob lavale näidendi Voldemar Pansost/ ERR

26.11.2010

Sel nädalavahetusel toob Eesti draamateater vaatajateni lavastuse legendaarsest Eesti teatrimehest Voldemar Pansost.

Tema isiklikud märkmed ja arhiivimaterjalid on näidendiks ühendanud lavakunstikooli dramaturgiatudeng Paavo Piik, lavastajaks Panso enda õpilane Merle Karusoo, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Alles see oli, kui Tiit Sukk draamateatri laval noort Voldemari kehastas, nüüd heidetakse pilk teeneka teatrimehe elukäiku Mait Malmsteni näitlejanatuuri kaudu.

"Voldemar oli Voldemar, see siin on Panso, need ei ole päris üks ja sama asi, seal oli tema noorpõlv ja nüüd on siin tegelikult tema viimased aastad. See aeg, kui seitsmes lend õppis, see aeg, kui tulid infarktid ja kui meil ühiskonnas kruvid veelkord tugevamini kinni keerati ja nõnda edasi ja nõnda edasi," rääkis Merle Karusoo.

Lavastaja, autor ja näitlejad töötasid materjaliga käsikäes. Panso haiglas täiskirjutatud perfokaardid, mille ta hiljem doktoritööks soovis vormida, sai ainult koos elama panna. Etendada Eesti teatriloo ühe tähtsama figuuri mõtteid ja tegemisi oli aukartustäratavam kui kirjanduslike kujude puhul, keda keegi ei tunne.

"Ma kuulasin ja vaatasin, milline see mees oli ja Merle (Karusoo - toim) aitas teda meenutada. Mul oma retsepti selle jaoks küll ei olnud, ma pigem lasin ennast aidata nii materjalidel kui Merlel," ütles Mait Malmsten.

Lavastaja sõnul on Panso pärand tegelikult läbi töötamata ja sellega oleks tarvis jätkuvalt tegeleda, sest seal on kõik need jalgrattad, mida ei ole tarvis uuesti leiutada. Näiteks teatrikooli puhul, mille tegemisi ka lavastuses puudutatakse.

Laval toimuv ei kajasta ainult Panso teatritegemisi, mitmekülgse inimesena peaks ta huvi äratama neiski, kes teda näinud ega tundnud pole. Järgmisel nädalal täitub legendaarse teatrimehe sünnist 90 aastat.

Allikas: http://uudised.err.ee/index.php?06219928