Draamateatris etenduv Stoppardi uus näidend arutleb headuse üle (ETV)

31.10.2015

DRAAMATEATRIS ETENDUV STOPPARDI UUS NÄIDEND ARUTLEB HEADUSE ÜLE

VAATA UUDIST

Draamateatris esietendub Briti menuautori Tom Stoppardi uus näidend "Põhiküsimus", kus arutletakse kirglikult selle üle, kas headus on päriselt olemas ning kas seda on võimalik teaduslikult kirjeldada.
Stoppardit peetakse üheks enim mängitavaks kaasaegseks näitekirjanikuks. Lavastaja Hendrik Toomperele on see juba neljas töö tema tekstiga, vahendas "Aktuaalne kaamera".
"See maailm on mulle kuidagi väga armas ja lähedane ja natukene eemalseisev briti huumor, distantsi pealt, kergelt irooniline kulub vahelduseks ikka väga ära," selgitas Toompere.
Näitlejaile on lavastus tõsine väljakutse, et mängleva kergusega sisse elada ja veenvalt esitada psühholoogia- ja filosoofiadoktorite omavahelisi mõõduvõtmisi elu põhiküsimuste teemal.
"Näitlejana see mind väga käivitab, just selles plaanis, et ma ise saan väga palju asju juurde uurida, lugeda, võib-olla mida ma kunagi olen õppinud, aga väga täpselt ei mäleta, kuidagi nagu süveneda. Aga see hästi avardab maailmapilti. See on minu jaoks väljakutse ja mulle meeldivad sellised väljakutsed," rääkis osatäitja Marta Laan.
Toompere sõnul on teda alati huvitanud küsimused, miks inimene käitub egoistlikult või altruistlikult. "Kui me natuke analüüsiksime ennast, siis saaksime mingisugustki pilti, et "ai, ma tegin head, et mulle vist tundus, et ma tunnen ennast siis paremini või äkki keegi nägi, et ma tegin midagi head". Oh, see inimene on nii keeruline," rääkis lavastaja.
Lavastuse kunstnik on Riina Degtjarenko, osades Marta Laan, Tiit Sukk, Liis Haab, Taavi Teplenkov, Hendrik Toompere, Inga Salurand, Liisa Pulk ja Jüri Tiidus.

ETV, 31.10.2015