Newsletter

Stay informed on our latest news!

Adolf Rühka lühikene elu

Andrus Kivirähk

Etendus on 1 vaheajaga ning kestab 2 tundi ja 25 minutit.

Mis on teatris ja kunstis üldiselt õigem, kas perfektne ning tundetu professionaalsus või andetu, aga südamega tehtud töö? Kellel on õigus otsustada, mis on anne ja andetus, mis edu ja mis läbipõrumine? Kas kriitikal? Või inimesel endal?

Andrus Kivirähki näidend räägib ühtaegu õrna ning groteskse loo eesti teatri sünni ajast. Legendaarne August Wiera (1853–1919) juhtis 19. sajandi lõpu Vanemuist oma kulu ja kirjadega, tema teatrivaimustus nakatas aga paljusid noori, nende hulgas ka kohtukirjutaja Adolf Rühka (1878–1901). Trotsides ainelist kitsikust, Tartu väiklast seltskonda ja pruudilt saadud tiisikust jõudis Rühka enne oma varast surma mängida mõned rollid ning kirjutada naiivse raamatukese "Lühike näitemängu õpetus", mis vormiliselt on eesti esimene lavakunstiõpik.

Lavastuses on peategelase, näitlejaks pürgiva Adolf Rühka kõrval palju värvikaid tegelasi: teatri esilavastaja ja primadonna; jõukas proua, kes otsib inetule tütrele kavaleri; vennad, kes mängivad igas lavastuses elevandi esimesi või tagumisi jalgu.

Esietendus 4. detsembril 2005 väikses saalis.

Lavastaja Ingomar Vihmar
Kunstnik Pille Jänes (külalisena)

Osades: Risto Kübar (külalisena), Lembit Ulfsak, Mari-Liis Lill või Mirtel Pohla (külalisena), Taavi Teplenkov, Ülle Kaljuste, Martin Veinmann, Tõnu Aav, Külli Reinumägi (külalisena), Elina Reinold (külalisena), Aleksander Eelmaa (külalisena), Ivo Uukkivi.

Dates Start time Kirjeldus Stage