Newsletter

Stay informed on our latest news!

Esimene lugemine: Jää

Ott Aardam

"Jää" võitis III preemia Eesti Teatri Agentuuri 2013. a näidendivõistlusel.

Vana naine tuleb mehe juurde. Nagu ikka tullakse. Harjumusest. Kiindumusest. Kes neil enam vahet teeb? Kunagi ammu kohtusid ka noor naine ja noor mees. Kirglikult. Ebalevalt. Kohtumised muutuvad ajas nagu kohtujadki. Lausumata sõnad jäävad aga alati lausumata sõnadeks. Elamata eludeks. Näidendi poeetikaga teeb autor kummarduse Jon Fossele: vaikimine kõneleb enam kui sõnad, armastusest räägitakse, kuid seda ei avaldata, soov mäletada on suurem kui tahe mälestusi endaga kaasas kanda. Nii jääbki vaid ühine jäine ruum, kus kohtuvad vana mees ja vana naine, kus kohtuvad noor mees ja noor naine. Kus lõpuks kohtuvad ka vana mees ja noor naine – on üks neist nüüd targem?

Ott Aardam (s 1980) on näitleja, lavastaja ja näidendikirjutaja, kelle tekstides on tuntav näitlejakeskne lähenemine – olles õppinud näitlejaks ongi tema põhitöö teatris olnud laval. Lavastama ja kirjutama hakkas ta Viljandi teatris Ugala, kuhu Aardam pärast kooli lõppu koos viie kursusekaaslasega tööle läks. Aardam on olnud lavastajana ka Tartu Uue Teatri sünni juures ning töötab hetkel Tallinnas Theatrumis. Kõik tema Ugala teatris tehtud lavastused on valminud autori enda tekstide põhjal.

Esimesed tekstid olid trupipoolsetele ettepanekutele ja muudatustele avatud ning kuigi oma sisult ja vormilt väga erinevad, on nende ühised jooned äratuntavad. Kõiki tema näidendeid ühendab igapäevaste ja olmeliste toimetuste kõrgema mõttega ühendamise püüe, pisiasjades laiema pildi nägemine. Ott Aardami omateksti põhjal Ugalas lavastatud „Mee hind“ pälvis festivalil „Balti Draama 2012“ parima lavastuse auhinna.

Esimene lugemine 15. märtsil kl 19 Maalisaalis.

Loevad Ester Pajusoo, Aleksander Eelmaa (Tallinna Linnateater), Piret Krumm, Lauri Kaldoja, Anna Kristin Peterson (Vanalinna Hariduskolleegium).
Lavastajana juhendab Ott Aardam (Theatrum).

Dates Start time Kirjeldus Stage