Newsletter

Stay informed on our latest news!

Esimene lugemine: Kuningad

Tiit Aleksejev

Esimene lugemine: Kuningad
Näidend aastast 1343

12. aprillil 2019 kl 19 Maalisaalis

Eesti Draamateatri ja Rocca al Mare Kooli ühistöö.

Nelja kuninga tapmine aastal 1343 on üks kummalisemaid sündmusi Eesti ajaloos. Miks oli kuningaid just neli? Mida nad õigupoolest valitsesid? Ja peamine: kuidas võisid nad nii kergemeelselt Saksa Orduga kohtuma minna? Nendest küsimustest näidend lähtubki. Aga see on ainult lähtepunkt.

Näidend on ilmunud Loomingu Raamatukogus nr 1, 2014.

„Näidendi tegelased räägivad ja käituvad kohati väga tänapäevaselt ning see on andnud põhjust arvamusteks, et keskaeg on autorile ainult kuliss ja tegelikult räägib ta üksnes oma kaasajast. See seletus ei ole vale, ent pole siiski ammendav. Tegevus, mis toimub keskajas ja meile lähemates aegades (tänapäevale lisaks kolmekümnendad aastad) justkui kattuvalt, annab teosele märgatavalt ulatuslikuma perspektiivi. Ehkki Aleksejev kujutab väljamõeldud keskaegset riigikest, on see — kui ilmselged liialdused kõrvale jät­­­ta — ju päris tõepärane. Saame hea võimaluse tajuda, kui palju on ikkagi seda, mis aegade jooksul justkui ei olegi muutunud. Näeme, et erinevused võivad tihtipeale olla vaid tõsiolude välises vormis. Riigivõimu ümber keerleb alati hulgaliselt omakasu tagaajajaid, võimuahnureid ja Napoleoni-kompleksiga tegelasi. Lollus lokkab. Õilsad rüütlid, nagu ka tsiviilühiskonna vastu­tustundlikud liikmed, on ikka kahvatus vähemuses. Ja rahvale meeldib operetlik riik, Teine kuningas väljendub otsekoheselt: „Vastuvõtud!… Naised!… Skandaalid!… Seda rahvas valitsejalt ootabki!…” Ning veidi hiljem: „Rahvas tahab oma muresid unustada. Kes joob viina. Kes jookseb ümber järve. Kes võtab armukese. Kes ostab endale uued pastlad.” Olulisim järeldus, mida mina Aleksejevi näidendist oskasin teha: väikeriigid on ikka ja jälle ohustatud samavõrd seest kui väljast. Häid lahendusi ajalool paraku pakkuda ei ole ning sellega ei tee katset ka näidendi autor. Ehk on kasu sellestki, kui asjaolu vähemasti teadmiseks võtta.“

Holger Kaints „Rahvusromantilised kuningad aastal 1343“
Looming, oktoober, 2014

Lavastajana juhendab Heiti Pakk, Rocca al Mare Kooli direktor
Õpilaste juhendaja Liis Ots, Rocca al Mare kooli emakeeleõpetaja

 Loevad RAM Kooli õpilased Marietta Volkova, Katre Vahter, Marie-Elisabeth Martinson, Nora Anete Müller, Anna Laura Perve, Karoliina Arm, Sten Henri Sauga, Georg Toom, Orest Pihel, Markus Mäe, Paul Arvid Sei, RAM Kooli emakeeleõpetaja Liis Ots, RAM Kooli direktor Heiti Pakk, RAM Kooli asutaja Hannes Tamjärv, Eesti Draamateatri näitlejad Guido Kangur, Christopher Rajaveer, Britta Soll, Raimo Pass ja Markus Luik.

Dates Start time Kirjeldus Stage