Newsletter

Stay informed on our latest news!

Link: Hääled. Jaan Kruusvall 75

LINK: Hääled. Jaan Kruusvall 75
8. detsembril kl 19 Maalisaalis

7. detsembril möödub 75 aastat Jaan Kruusvalli sünnist (1940-2012).

Napisõnaline ja karge, varjatut puudutav ja hingeminev – nõnda on kirjeldatud tema stiili ja loomingut. Terve põlvkond eestlasi koges seda puudutust, kui 1983. aastal jõudis Mikk Mikiveri lavastuses Eesti Draamateatris vaatajate ette „Pilvede värvid“: see oli võimas truuduse ja kodumaaarmastuse sõnum juba enne taasvabanemise aastaid. 1987 lavastas Mikiver „Vaikuse vallamaja“, see kruusvallilikult ühekorraga lihtne ja mõistatuslik pealkiri tähistas lugu ausaks jäämise ja inimlikkuse võimalikkusest ka kõige keerulisematel aegadel.

Jaan Kruusvalli näidendeid on lavale jõudnud kümmekond, ühte neist – „Hääled“ Lembit Petersoni lavastuses (Theatrum) – mängitakse praegugi Esna mõisas.

Kruusvalli kohta on kirjutatud, et tema  sõna on pihtimuslik sõna, ta lause on oma lihtsuses sügav ja puhas nagu allikas. Kirjaniku 75. sünniaastapäeval meenutame teda ja tema teoseid. Erinevad hääled – kirjaniku teostest, helisalvestustest, lavastustes mänginud näitlejate mälestused – meenutavad lavastusi ja nende sünnilugusid. 

Jaan Kruusvalli loomingu eripärast räägib kirjandusteadlane Toomas Haug. Video vahendusel meenutame Kruusvalli näidendite lavastusi „Endine Wunderkind“ (Eesti Draamateater 1979) ja „Pilvede värvid“ (Eesti Draamateater 1983), helisalvestustena Jaan Kruusvalli mõtteid jõuludest (1991), Mikk Mikiveri  lavastuses „Hullumeelne professor, Tema elukäik“ (1996) ja Aarne Ükskülat kuuldemängus „Hääled“ (2008). Jaan Kruusvalli näidendite lavastustest räägivad ja katkendeid loevad Hans Kaldoja, Maria Klenskaja, Margus Mikomägi, Mari Lill, Carmen Mikiver, Tõnu Oja, Pääru Oja, Garmen Tabor.

Helilooja Rasmus Puuri tsüklist „Aastaajad“ esitab sooloviiulil palu Peeter Margus.

Pilet Lingile maksab 1 €.

Dates Start time Kirjeldus Stage