ESTER PAJUSOO

näitleja

ester.pajusoo@draamateater.ee

Eesti Draamateatris 1959. aastast

Sündinud
1. juulil 1934 Nõmme külas Tuhala vallas

Õppinud
Lõpetas 1957 Draamateatri õppestuudio

Töötanud
Alates 1959. aastast Eesti Draamateatri näitleja

Praegu mängukavas
Iida – Andrus Kivirähk Eesti matus
Lea, raamatukoguhoidja – Mika Keränen Kuldne Lurich

Rollid Eesti Draamateatris
1958  Hella – Brecht Härra Punttila ja tema sulane Matti
1958  mass – Schiller Don Carlos
1958  Lesta – Särev Kevade
1959  Vera Tretjakova – Rozov Rõõmu otsingul
1959  Iti – Luts Nukitsamees
1960  mass – Tammsaare Juudit
1960  Meela – Rannet Salakütid
1960  Gerda – Lumekuninganna
1961  Anni – P. Kilgas Ööbik laulis koidikul
1961  I kolhoosineiu – M. Raud Suveöö ilmsi
1961  Aliide, Teele õde – Luts Tootsi pulm
1961  tüdruk – Blazen Kolmas soov
1962  Helga – Ibsen Peer Gynt
1962  Suok – Olesha Kolm paksu
1962  Maria – Kilgas Rist ja roos
1963  Epp – Liives Viini postmark
1964  Tiina – Tammsaare Pankrot
1964  Nelli – Rozov Pulmapäeval
1964  Mall – Pau Elukooli õppemaks
1964  Kersti – Kabur Rops
1965  Juta – Vilde Tabamata ime
1965  Kersti – Kabur Rops aitab kõiki
1966  Mancina – Drda Patune küla
1966  Cressida – Shakespeare Troilus ja Cressida
1966  Kerjusnaise tütar – Lorca Bernarda Alba maja
1966  Mancinka – Drda Patune küla
1967  Inna – Rozov Vilistlased
1967  vaarao Rhampsenituse tütar – Heine Ajalaulud
1967  Elulõng – Linnankoski Laul tulipunasest lillest1967 Ksenja – Lavrenjov Murrang
1968  Tonja Tumanova – Printsev Üheksas sümfoonia
1968  Illi tütar – Dürrenmatt Vana daami visiit
1968  Murike – Rannet Kriminaaltango
1969  Punamütsike – Shvarts Punamütsike
1969  Ariel – Goethe Faust II
1970  Loona, majaproua – Tammsaare Ma armastasin sakslast
1971  Ramune – Saja Pühajärv
1971  Õuedaam – Shvarts Alasti kuningas
1971  Rea – Dürrenmatt Romulus Suur
1972  Miina – kangilaski Kaval-Ants ja Vanapagan
1973  Hiireke – Örkeny Kassimäng
1973  Erise vaim – Gorin Imepõletaja
1973  Roosi, lammas – Traat Tants aurukatla ümber
1973  palveõde – Smuul Lea
1974  tütarlaps – Caks Mängi, pillimees
1975  Margaret Plantagent – Shakespeare Richard III
1975  Sanja – Roshtshin Eshelon
1975  Külaneiu – Pakkala Parvepoisid
1975  Niit Midrimaa
1976  Avdotja – Gorki Päikese lapsed
1976  Linnakodanik, randlane – Kallas Reigi õpetaja
1976  Sylvia – Kruczkowski Kuberneri surm
1977  Liisa – Tammsaare Kõrboja peremees
1978  Lapsevanem, külastaja – Saluri Lasteaiaonu
1978  Proua Chasen – Higgins Harold ja Maude
1979  episood – Kitzberg Tuulte pöörises
1979  Joan – Bond Bingo
1980  Inimese sugulane, pärija, külaline – Andrejev Inimese elu
1980  Sõduri lesk – Baturin Anekdoot Haroni venest
1982  Dzan-apaa – Müsrepov Laul armastusest
1982  Lese sõbranna – Smuul Polkovniku lesk
1983  Sinjoora Sirelli või Sinjoora Nenni – Pirandello Nii se just ongi
1983  Tädi Elfriede – Kruusvall Pilvede värvid
1983  Jürka pruut – Tammsaare, Mikiver Armastus ja surm
1984  Proua La Trobe – Kross Keisri hull
1985  Tädi Dorotea – Paul Eerik Rummo Kõrgemad kõrvad
1985  Kaleria Fjodorovna – Misharin Seoses üleminekuga teisele tööle
1985  Kristiine – Traat Pommeri aed
1988  Maali – Saluri Minek
1988  lapsehoidja – Babel Maria
1990  Ester Mosher – D. Mamet Elu teatris
1990  Pingviiniema – D. Wood Lobasuu ja Pingviin
1990  Valveõde, põetaja Jones – T. Stoppard Erarahu
1991  Tüdruk – L. Falli Lõbus talupoeg
1991  Naine – Kõiv Kokkusaamine
1992  Charlotte – Y. Mishima Proua de Sade
1992  Juuli – E. Vilde Tabamata ime
1993  Professoriproua, Kanning – H. Söderberg Gertrud
1994  Herzeloide – T. Dorst Merlin
1994  Salme – A.J.Kiwimae Peenike pere
1994  Anna – J. Kross Doktor Karelli raske öö
1995  kõrvalosades – M. Lermontov Maskeraad
1995  Bakhant – W. Shakespeare Pööriöö unenägu
1995  Viini daam – P. Shaffer Amadeus
1996  Proua Lipari – A. Miller Vaade sillalt
1996  Vanem naine, hiromandi külaline – Luts-Kall Tagahoovis
1996  Anfissa – A. Tshehhov Kolm õd
1996  Vaimulik – J. Kruusvall Hullumeelne professor
1997  Asuniku naine – H. Ibsen Peer Gynt
1997  Hull naine – M. Kõiv Peiarite õhtunäitus
1997  Doris, Mildred – I. Menchell Kalmistuklubi
1997  Päkapikk – P. Asplin Putti Plutti Pott
1998  nimeta roll – M. Kõiv Stseene saja-aastasest sõjast
1998  Ema – R. Cooney Pereringmäng
1998  Vanaema – O. Luts- M. Unt Täna õhta kelle kuus viskame lutsu
1999  Magda Svenson – A. Rand 16. jaanuari õhtu
1999  proua Krogstad – H. Ibsen Rahva vaenlane
1999  Lily Chatterton – R. Cooney Igaühele oma
2000  Kojanaine – J. Kross Vend Enrico ja tema piiskop
2000  massistseenid – J. Stein Zorbas
2000  episood – P. Calderon Elu on unenägu
2001  KN 775028 (mängib farmeri naist), müüjanna boutique'ist – A. Ayckbourn Koomiline potentsiaal
2001  Vihukse perenaine – Tammsaare Tagasi Vargamäel
2001  Imbi – A. Kivirähk Rehepapp
2001  Imbi – A. Kivirähk Rehepapp ja näärisokk
2002  Iida – Andrus Kivirähk Eesti matus
2003  Maria – Henrik Ibsen Kummitused
2003  Malle – A. Kivirähk Uus jõuluvana
2004  Ema – Alan Bennett Õuedaam
2004  vanaema – Jevgeni Švarts Lumekuninganna
2006  lensmaniproua Scharling – Selma Lagerlöf Gösta Berlingi saaga
2007  teenija – Henrik Ibsen Metspart
2008  külaline – Madis Kõiv Lõputu kohvijoomine
2009  Pedro Páramo vanaema; Fausta – Juan Rulfo Pedro Páramo
2010  hääl – Samuel Beckett Krappi viimane lint. Sammumisi
2011  preili Framer – Peter Shaffer Leekrüübe
2012  Anfissa – Anton Tšehhov Kolm õde
2012  Tädi Salme – Mika Keränen Vana roosa maja
2013  pr Jane Tromleyton – Graham Linehan Teed juuakse kell viis
2014  Quintina – Jane Bowles Aiamajas
2014  Lea, raamatukoguhoidja – Mika Keränen Kuldne Lurich
2015  müüja; jaapani turist – Pipsa Lonka Laulud halli mere äärest
2016  vanaeit – Tõnu Õnnepalu Mäed

Rolle mujal
2007  Amaalie – Andrus Kivirähk Uljas neitsi Nargen Festival

Mänginud kuuldemängudes ja telelavastustes:
(Südamevalu 1964, lastesari Nõiakivi 1979, Kessu 1980, Kallima naeratus 1997, Linnapea 1998), telefilmis Näitleja Joller 1960, dubleerinud multifilme.

Tunnustus
2001  Väike Ants, Eesti Draamateatri kolleegipreemia naiskõrvalosatäitjale (Imbi Rehepapp; Rehepapp ja näärisokk; Vihukse perenaine Tagasi Vargamäel)
2004  Valgetähe IV klassi teenetemärk
2016  Suur Ants, Eesti Draamateatri kolleegipreemia naispeaosatäitjale (Vanaeit Mäed)