ITA EVER

näitleja

ita.ever@draamateater.ee

Eesti Draamateatris 1953. aastast

Sündinud
1. aprillil 1931 Paides

Õppinud
Lõpetas Moskva Riikliku Teatriinstituudi (GITIS) Eesti lennu 1953

Töötanud
Alates 1953. aastast Eesti Draamateatri näitleja

Praegu mängukavas
proua Cowper – M. Cooney Rahauputus
Vera Malmgren – Bengt Ahlfors Tuhk ja akvaviit
Daisy – Simon Gray Finaal
Karolina Amruš – Tena Štivičić Kolm talve
Avdotja Nazarovna – Anton Tšehhov Ivanov

Rollid Eesti Draamateatris
1953  Varja – Konstantin Simonov Noormees meie linnast
1953  II tüdruk – Nikolai Kaverin Kaks kaptenit
1953  mass – August Jakobson Kaitseingel Nebraskast
1953  Suzanne – Beaumarchais Figaro pulm
1953  daam – August Jakobson Võitlus rindejooneta
1954  mass – Mihhail Lermontov Maskeraad
1954  Bella – Minko Nimesid nimetamata
1954  mass – August Kitzberg Libahunt
1954  mass – Eduard Vilde Mahtra sõda
1955  mass – William Shakespeare Antonius ja Kleopatra
1955  Nadežda – Aleksei Arbuzov Majake äärelinnas
1955  Muradova – Muhtarov Lõbus külaline
1955  Saša – Lev Tolstoi Elav laip
1956  Mari-Elts – Egon Rannet Südamevalu
1957  Edvige – Alfred Gehri Kuues majakord
1957  Fosforne naine – Vladimir Majakovski Saun
1957  mass – Vsevolod Višnevski Optimistlik tragöödia
1958  Krõõt – Anton Hansen Tammsaare, Andres Särev Vargamäe
1958  Lenotška – Viktor Rozov Rõõmu otsinguil
1958  Catherine – Arthur Miller Vaade sillalt
1959  Elli – Anton Hansen Tammsaare Vanad ja noored
1959  Röövlitüdruk – Jevgeni Švarts Lumekuninganna
1959  Tshou Fan-I – Tshao Jüi Taifuun
1960  mass – Anton Hansen Tammsaare Juudit
1960  Nastja – Nikolai Pogodin Kolmas, pateetiline
1960  Jaana – Aleksis Kivi Nõmmekinsepad
1961  Anette – Paul Kilgas Ööbik laulis koidikul
1961  Helmi – Ardi Liives Siinpool horisonti
1962  Roheline tüdruk – Henrik Ibsen Peer Gynt
1962  Diana – Eino Alt Pime mees
1962  Kattrin – Bertolt Brecht Ema Courage
1963  II pruutneitsi – Vladimir Majakovski Lutikas
1963  Maret – Eino Alt Võõras
1964  Karin – Anton Hansen Tammsaare, Andres Särev Pankrot
1964  Klava – Viktor Rozov Pulmapäeval
1964  Kuues reisija – Ardi Liives Trepp
1965  Inga – Egon Rannet Karikas ja madu
1965  Vadja Otian – Vadim Korostõljov Brigantiin
1965  Ester Laid – Egon Rannet Veripunane roos
1965  Markiis Mondecar – Friedrich Schiller Don Carlos
1966  Curly – John Steinbeck Hiirtest ja inimestest
1966  Martirio – Federico Garcia Lorca Bernarda Alba maja
1966  Krõõt – Anton Hansen Tammsaare Vargamäe
1966  Marta – Eino Alt Marta
1967  Aki – Ardi Liives Kallimast kallim
1967  Tatjana – Boriss Lavrenjov Murrang
1968  Ema – Egon Rannet Kriminaaltango
1968  Nadežda – Maksim Gorki Viimased
1968  Margareta – Johann Wolfgang Goethe Faust I
1969  Margareta – Johann Wolfgang Goethe Faust II
1969  luulekompositsioon Tagore Valgus, mu valgus
1969  Koidula – Aino Undla-Põldmäe Viru Laulik ja Koidula
1970  Erika – Anton Hansen Tammsaare Ma armastasin sakslast
1970  Niina – Viktor Rozov Öö vastu pühapäeva
1970  Vana naine – Aino Kallas Mare ja ta poeg
1971  Anna Petrovna – Anton Tšehhov Ivanov
1971  Izolda – Kazys Saja Pühajärv
1972  Maret – Anton Hansen Tammsaare, Voldemar Panso Inimene ja inimene
1972  Marie – Hermann Bahr Mees, naine ja konsert
1973  Miili – Mats Traat Tants aurukatla ümber
1973  Elvira – Max Frisch Santa Cruz
1973  Masha – Anton Tšehhov Kolm õde
1974  Horošihh – Aleksandr Vampilov Möödunud suvel Tšulimskis
1974  Mrs. Hitchcock – John Arden Seersant Musgrave'i tants
1974  Genevieve, Pellease ema – Maurice Maeterlinck Pelleas ja Melisande
1975  Veera – Vladimir Šukšin Energilised inimesed
1976  Maja Rubek – Henrik Ibsen Kui me surnud ärkame
1976  Kristi – Enn Vetemaa Roosiaed
1976  Melania – Maksim Gorki Päikese lapsed
1977  Näitejuht – Jaan Kaplinski Neljakuningapäev
1977  Dunka – Konstantin Trenjov Ljubov Jarovaja
1978  Rajevskaja, Vjaznikova – Aleksandr Gelman Tagasiside
1978  Gertrud – William Shakespeare Hamlet
1979  Proua Bódog – Karoly Szakonyi Saateviga
1980  Lemminkäise ema – Elias Lönnrot Kalevala
1980  Inimese sugulane – Leonid Andrejev Inimese elu
1980  Anna Petrovna – Lev Tolstoi Elav laip
1981  Memm – Akos Kertész Lesed
1982  Polkovniku lesk – Juhan Smuul Polkovniku lesk
1983  Sinjoora Frola – Luigi Pirandello Nii see just ongi
1983  Ema (Anna) – Jaan Kruusvall Pilvede värvid
1984  Proua Malmberg – Anton Hansen Tammsaare, Mikk Mikiver Armastus ja surm
1984  Maali, Anna ema – Jaan Kross Keisri hull
1985  Naine – Aljaksei Dudarav Reamehed
1985  Ustinja Karpovna – Aleksandr Mišarin Seoses üleminekuga teisele tööle
1986  Krõõt – Anton Hansen Tammsaare, Kalle Kurg Tõde ja Õigus (Liigvesi)
1987  Õnnela Õnneleid – Jaan Kruusvall Vaikuse vallamaja
1988  Maali – Rein Saluri Minek
1988  Irma – Jean Genet Palkon
1989  Helen – Athol Fugard Teekond Mekasse
1989  Labellie – Robert Lamoureux Saatan inimese nahas
1990  Frank J. Harder – Jean-Jaques Bricaire, Maurice Lasaygues Silme ees läheb mustaks
1990  Evy Meara – Neil Simon Piparkoogileedi
1990  Proua Jourdain – Moliére Kodanlasest aadlimees
1991  Viktoria – Leo Falli Lõbus talupoeg
1991  Vana Teepakk – David Wood Piparkoogimehike
1992  Zinaida Savvišna – Anton Tšehhov Ivanov
1992  Mrs. Clackett – Michael Frayn Lavalised segadused
1993  Margot – Robert Thomas Mõrtsukas Freddy
1993  Juliane Tesman – Henrik Ibsen Hedda Gabler
1993  Carlotta Tyrone – Lars Noren Ja anna meile varjud
1994  Mary Cavan – Eugene O´ Neill Pikk päevatee kaob öösse
1994  Vanaema – Andrus Kivirähk Jalutuskäik vikerkaarel
1995  Martine, modelliagentuuri direktor – Jean-Jaques Bricaire Tulumaks
1995  kõrvalosades – Mihhail Lermontov Maskeraad
1995  June Buckridge (Õde George) – Frank Marcus Õde George´i tapmine
1995  Proua Mälberg – Anton Hansen Tammsaare, Priit Pedajas Mauruse kool
1996  Veika-Eit, pesunaine – Oskar Luts, Toomas Kall Tagahoovis
1996  Voinitskaja – Anton Tšehhov Onu Vanja
1996  Proua Pollinger – Hermann Bahr Mees, naine ja kontsert
1997  Åse – Henrik Ibsen Peer Gynt
1997  Ida – Ivan Menchell Kalmistuklubi
1997  Vana naine – Edward Albee Kolm pikka naist
1998  Rosemary Mortimore – Ray Cooney Pereringmäng
1998  Kurja Läänenõia kass – Alfred Bradley Võlur Oz
1999  Ida Sundström – Madis Kõiv Kui me Moondsundi Vasseliga kreeka pähekleid kauplesime, siis ükski ei tahtnud osta
2000  Abby Brewster – Joseph Kesselring Pihlakavein
2001  Lear, Briti kuningas – William Shakespeare Kuningas Lear
2001  Maret – Anton Hansen Tammsaare Tagasi Vargamäel
2001  Drudge – Tom Stoppard Tõeline inspektor Koer
2001  Ema – Tom Stoppard Pärast Magritte´i
2004  Kunksmoor Emmeliine – Aino Pervik, Urmas Lennuk Kunksmoor ja kapten Trumm
2004  preili Shepherd – Alan Bennett Õuedaam
2006  majoriproua Samzelius – Selma Lagerlöf Gösta Berlingi saaga
2007  Mamma – Sirkku Peltola Soome hobune
2008  osatäitja – Bogusław Shaeffer Loojang
2009  Justina Díaz – Juan Rulfo Pedro Páramo
2009  Linda – Andrus Kivirähk Vombat
2009  Florence Foster Jenkins – Peter Quilter Hiilgav!
2010  Violet Weston – Tracy Letts Augustikuu
2011  Perenaine – Paul-Eerik Rummo Tuhkatriinumäng
2013  Vera Malmgren – Bengt Ahlfors Tuhk ja akvaviit
2013  pr Louisa Wilberforce – Graham Linehan Teed juuakse kell viis
2016  Daisy – Simon Gray Finaal
2017  Karolina Amruš – Tena Štivičić Kolm talve
2017  Avdotja Nazarovna – Anton Tšehhov Ivanov

Rollid mujal
2002 Millie, Diana Nichols – Neil Simon Hotell California Vanalinnastuudio
2000 proua Gurmõshskaja – Aleksandr Ostrovski Mets Vanalinnastuudio
2007 Tamaara – Andrus Kivirähk Uljas neitsi Nargen Festival

Muu
Esinenud väga palju estraadil, mänginud kuuldemängudes ja esinenud raadios (Meelejahutaja 1970–1990. aastad, Naksitrallid 1999), telelavastustes (Surm käib ümber Diana 1975, Kosmogoonia 1978, Evergreen show 1981, Tema Majesteet Komödiant 1983, Viimane suvi 1987, Sa oled koor minu kohvis 1999), seriaalides Salmonid 1993–1995, V.E.R.I 1995–1997, Kodumaa parim poeg ehk Eriagent 1188 2001, Õpetajate tuba alates 2003) Mänginud filmides (Naine kütab sauna 1978, Karge meri 1981, Nukitsamees 1981, "Musträstaste" saladus 1983, Armuke 1999, Vana daami visiit 2006). Temast on tehtud film Olete te õnnelik, Ita Ever? 1986 ja kirjutatud kaks raamatut Ita Ever 1991 (Helle Tamm) ja Ita Ever. Elu suuruses 2006 (Margit Kilumets).

Tunnustus
1966  ENSV teeneline kunstnik
1973  ENSV rahvakunstnik
1973  hooaja näitlejapreemia (Mees, naine ja kontsert)
1978  näitlejatöö eest teleteatris (Kosmogoonia, Kolm rubiini)
1980  Nõukogude Eesti I filmifestivali parim naisnäitleja
1981  NSV Liidu Rahvaste Sõpruse orden
1983  Rapla rajooni majandite preemia (Lesed)
1983  Jõgeva rajooni preemia (Polkovniku lesk)
1984  parim naisnäitleja (Pilvede värvid)
1984  teatriühingu aastapreemia (Pilvede värvid, Nii see just ongi)
1984  festivali Balti teatrikevad parim naisnäitleja
Alates 1984 Liina Reimani mälestussõrmuse hoidja
1985  ENSV riiklik preemia (Pilvede värvid, Polkovniku lesk, Armastus ja surm, filmid Naine kütab sauna, Nukitsamees, "Musträstaste" saladus)
1999  Suur Ants, Eesti Draamateatri kolleegipreemia naispeaosatäitjale (Sundströmi Ida Kui me Moondsundi Vasseliga kreeka pähkleid kauplesime, siis ükski ei tahtnud osta)
2000  Eesti teatrikunsti aastaauhind, eripreemia jätkuva kõrgvormi eest
2001  Eesti Rahvuskultuuri Fondi elutööpreemia
2001  Valgetähe III klassi teenetemärk
2006  Suur Ants, Eesti Draamateatri kolleegipreemia naispeaosatäitjale (majoriproua Samzelius Gösta Berlingi saaga)
2007  Tallinna vapimärk
2007  riigi kultuuripreemia pikaajalise väljapaistva loomingulise tegevuse eest
2007  Aastate naine
2010  Suur Ants, Eesti Draamateatri kolleegipreemia naispeaosatäitjale (Violet Weston Augustikuu)
2011  Eesti teatri aastaauhind naispeaosatäitjale (Violet Weston Augustikuu)
2016  Pimedate Ööde Filmifestivali elutööauhind

_________________________________________________________________

Loe lisaks:

*Ema ja poeg koos laval
*Kunksmoor paneb homme oma nõiapaja keema Draamateatris