Karusoo: Iraagi sõja teemat ei ole Eesti laval piisavalt käsitletud (ERR)

15.04.2012

Karusoo: Iraagi sõja teemat ei ole Eesti laval piisavalt käsitletud
Karin Koppel

Eesti Draamateatris täna esietenduva David Hare'i näidendi "Aitamise aeg" lavastaja Merle Karusoo sõnul ei ole Eesti teatrilaval Iraagi sõja ja sõdades osalemise teemat piisavalt käsitletud, kuid kuni meie hulgas on neid, kes sõdades käivad, on see meie kõigi probleem.

Karusoo rääkis ERRi raadiouudistele, et täna õhtul draamateatri väikses saalis esietenduv "Aitamise aeg" oleks võinud Eestis lavale jõuda varem, kui veel ise seal sõjas olime, kuid samas ei räägita selles ainult Iraagi sõjast, vaid kõikidest ohukolletest, kus me tänapäeval oleme. "Ja mitte ainult Eesti osalusest, vaid üldse sellest, missugune on erinevus USA ja Euroopa suhtumises sellesse kaasalöömisse, maailma rahustamisse ja kontrollimisse. See teema ei kaota oma aktuaalsust kunagi, aga selles näitemängus on samavõrd kui poliitiliste probleemidega tegemist ikkagi inimestevaheliste suhetega ja sellega, kui võimalik on hoida lahus oma erialast ja isiklikku elu, kuidas üks teist mõjutab. Kas saame olla lahutatud oma sotsiaalsete rollide vahel sedavõrd, et üks ei mõjutaks teist," sõnas lavastaja.

Karusoo, kes on lavale toonud mitmeid dokumentaalmaterjalile tuginevaid, sotsiaalselt valusaid teemasid käsitlevaid teoseid, ütles, et värske lavastus suhestub selle poolest ka tema varasema loominguga, et Eesti mehed käivad sõdades ja ta tunneb isiklikult näiteks Afganistanis sõdinud mehi. Ta lisas, et lavastaks hea meelega mõne täna esietenduvast lavastusest veel lähemalt posttraumaatilist stressi käsitleva näitemängu, sest tema hinnangul ei ole teadvustatud, mida tähendab sõjas olla. "Need ülejäänud inimesed ei tea, kuidas peaks suhtlema, kuidas käitlema neid inimesi, kes Iraagist tulevad. Oma mehi, poegi, isasid. Kui seda ei ole kaasa teinud, siis seda ei mõista. See on mõistetamatu maailm, me peaksime seda teadma, ei tohi seda unustada," rõhutas Karusoo. Lavastaja märkis, et kahjuks on näiteks Teise maailmasõja puhul meie kultuuris olnud palju juttu, et aeg oleks see unustada.

"Seda ei tohi unustada, kuni meie hulgas on neid, kes sõdades käivad, seni on see meie kõikide probleem. Eks see puuduta ka üleüldist tahtmist üksteisest aru saada ja üleüldist hoolimist, et olgu pealegi, meid on nüüd kastetud rahamaailma ja me mõtleme pigem sellest ja käitume pigem selle reeglite järgi, aga kui me unustame inimesed enda kõrval, st teistsugused inimesed kui meie ise, ükskõik, mis mõttes teistsugused, siis me oleme väga ohtlikul rajal kõige pehmemalt öeldes," sõnas Karusoo.

Näitleja Hilje Murel rääkis, et Iraagi sõja teema on talle lavastuses osalemise tõttu lähedasemaks saanud, sest ehkki ta ei suhtunud sellesse varem ükskõikselt, ei olnud ta ka sattunud kokku inimestega, kes seda lähemalt selgitaks. "Nüüd on mul see võimalus endale see selgeks teha ja selle kaudu ka vaatajatele. Minu jaoks on siin veel üks suur tähtis teema läbi tüki, et me kõik inimestena võime teha elus mingi otsuse, mis mõjutab kogu meie järgnevat elu ja see teema puudutab küll igaüht, kui ka ei taha mõelda kaasa Iraagi-teemadel," nentis Murel.

David Hare'i näidendid on väga mitmekihilised

Briti tänapäeva ühe mängituma näitekirjaniku David Hare'i "Aitamise aeg" on kolmas selle autori teos, mis Eestis lavale jõuab. Endla teatris lavastas Hare'i "Blue Roomi" 2002. aastal Raivo Trass, mullu sügisel tõi aga Mladen Kiselov Tallinna Linnateatris lavale tema "Amy seisukoha".

Merle Karusoo sõnul on autoril veel palju väga põnevaid näitemänge, kuid ta ei ole kindel, kas temast võiks kujuneda uus menuautor Eesti teatris, kuna tegemist on väga mitmekihiliste tekstidega, millest ei ole lihtne "läbi hammustada". "Pean aru saama, mis kihid on selles loos need, millele me päris hästi pihta pole saanud. Ma pean võimalikuks, et neid on," tunnistas ta.

"Aitamise ajas" mängivad lisaks Tõnu Ojale, Hilje Murelile ja Taavi Teplenkovile ka Eesti muusika- ja teatriakadeemia lavakunstikooli viimase kursuse tudengid Piret Krumm ja Pääru Oja, kes on lavastaja sõnul väga hästi truppi sulandunud ja neist on palju abi olnud. "Tööprotsess on nagu alati pikk, keeruline ja kestab, aga meie inimesed, kes siin trupis on, teemat igatahes jagavad, selles mõttes ei ole minul lavastajana vaja küll seletada, mis on mis," kinnitas Karusoo.

"Aitamise aega" mängitakse draamateatri väikses saalis. Näidendi tõlkis eesti keelde Mati Soomre.