KERSTI KREISMANN

näitleja

kersti.kreismann@draamateater.ee

Eesti Draamateatris 1972. aastast

Sündinud
25. jaanuaril 1947 Tali külas Pärnumaal

Õppinud
1965–1968 TRÜs eesti filoloogiat
Lõpetas TRK Lavakunstikateedri 1972 (V lend)

Töötanud
Alates 1972. aastast Eesti Draamateatri näitleja

Praegu mängukavas
Maret – Andrus Kivirähk Eesti matus
proua Cowper  Michael Cooney Rahauputus
Kirsti Lindholm – Bengt Ahlfors Tuhk ja akvaviit
Eha, varahoidja – Mika Keränen Kuldne Lurich
Julia – Lauri Sipari, Liisa Urpelainen Julia ja Romeo
Marianne – Ingmar Bergman Saraband
Anna-Maija Holm – Juha Jokela Sumu

Rollid Eesti Draamateatris
1972  Tiina – Tammsaare, Panso, Küla Inimene ja inimene
1972  Kadri – Enn Vetemaa Õhtusöök viiele
1972  preili Selma – Hermann Bahr Mees, naine ja kontsert
1973  Irina – Anton Tšehhov Kolm õde
1973  Notsu – Milne Karupoeg Puhh
1974  Vennanaine – Rein Saluri Külalised
1975  mass – Teuvo Pakkala Parvepoisid
1975  Luisa – Mihhail Roštšin Ešelon
1975  Ellen Niit Midrimaa
1976  kassapidaja – Aleksandr Gelman Ühe koosoleku protokoll
1976  Liisa – Maksim Gorki Päikese lapsed
1977  Anna, Eevi – A. H. Tammsaare Kõrboja peremees
1977  Aleksandr Vampilov Pardijaht
1978  3. arvutineid – colin Higgins Harold ja Maude
1978  karjapiiga – Henrik Ibsen Peer Gynt
1978  Kutškina – Aleksandr Gelman Tagasiside
1978  Ophelia – William Shakespeare Hamlet
1979  Wendy – J. M. Barrie Peeter Paan
1980  Põhjapiiga – Elias Lönnrot Kalevala
1980  Seitse – Viiding, Rätsep Olevused
1981  Plika – Paul-Eerik Rummo Kass! Kass! Kass!
1981  Tiiu – Hugo Raudsepp Vedelvorst
1982  Inna – Alla Sokolova Pooleldi minu maja
1983  mustlasneiu – Lev Tolstoi Elav laip
1983  Veera – Valentin Rasputin Ela ja mäleta
1984  Tiina – A. H. Tammsaare Armastus ja surm
1984  Jänku-Juta – Ellen Niit Hõbejänesed
1985  Ainikki – Aleksis Kivi Kullervo
1985  Odintsova – Ivan Turgenev Isad ja pojad
1986  Mirjam Aaroni – Clare Boothe Naised
1986  preili Viktoria – Oskar Luts Paunvere
1987  Rita – Willy Russell Rita koolitus
1988  Lisette Treiberg – Jaan Kruusvall Vaikuse vallamaja
1988  Chantal – Jean Genet Palkon
1989  Elsa – Athol Fugard Teekond Mekasse
1989  Maria Rosalie – Georg Büchner Dantoni surm
1989  Clarissa – Mark Medoff Red Ryder
1990  Nicole – Molière Kodanlasest aadlimees
1991  Friedrike – L. Falli Lõbus talupoeg
1991  Maria – A. Camus Arusaamatus
1992  Anna Petrovna (Sarra) – A. Tshehhov Ivanov
1992  Trude – M. Walser Toalahing
1992  Flavia Brent – M. Frayn Lavalised segadused
1993  Elvire – M. Unt Tuleingel
1993  Ema – M. Kõiv Tagasitulek isa juurde
1993  Iokaste – Sophokles Kuningas Oidipus
1994  Julia – K. Ludwig Laenake tenorit
1994  Kuninganna Ginevra – T. Dorst Merlin
1994  Linda Koval – M. Raud Kirves ja kuu
1995  Lotte Schoen – P. Shaffer Leekrüübe
1996  Celia, Sylvie – A. Ayckboourn Intiimsed tehingud
1996  Rosine, inglise printsess, hertsog Florilamei naine – P. Corneille Näitaja näitab ja vaataja vaatab ehk illusioon
1996  Hannah Porter Pitt, Emily, Ethel Rosenberg – T. Kushner Inglid Ameerikas
1996  Marie Heink – H. Bahr Mees, naine ja kontsert
1997  Peigmehe ema – H. Ibsen Peer Gynt
1997  Heli, Imbi – M. Karusoo Kured läinud, kurjad ilmad
1997  Proua Nickleby – C. Dickens Nicholas Nickleby
1997  Marianne – I. Bergman Stseenid ühest abielust
1998  Yorgi hertsoginna – Shakespeare Kuningas Richard III tragöödia
1998  Joyce, Marlene´i õde, Paavst Johanna – C. Churchill Tipptüdrukud
1999  Minna – M. Kõiv Kui me Moondsundi Vasseliga kreeka pähkleid kauplesime, siis ükski ei tahtnud osta
2000  Martha Brewster – J. Kesselring Pihlakavein
2001  Leena Tuisk – E. Rannet Kadunud poeg
2001  Karen – Donald Margulies Õhtusöök sõpradega
2002  Nora – S. Mrožek Tango
2002  Maret – Andrus Kivirähk Eesti matus
2003  Helene Alving – H. Ibsen Kummitused
2004  Ida – Madis Kõiv Finis nihili
2004  Lea Fairchild – Alan Bennett Õuedaam
2005  Giséle – Jean-Claude Grumberg Õmblejannad
2005  majoriproua Samzelius, Gustava Sinclaire – Selma Lagerlöf Gösta Berlingi saaga
2006  Sonja Serebrjakova – Brian Friel Järelmäng
2007  proua Sorby – Henrik Ibsen Metspart
2008  Lettice Douffet – Peter Shaffer Leekrüübe
2009  Eduviges Dyada – Juan Rulfo Pedro Páramo
2010  Gunhild Borkman – Henrik Ibsen John Gabriel Borkman
2012  Anna Jedlikova – David Edgar Nelipühad
2013  proua Cowper – Michael Cooney Rahauputus
2013  Kirsti Lindholm – Bengt Ahlfors Tuhk ja akvaviit
2014  Suur Mamma – Tennessee Williams Kass tulisel plekk-katusel
2014  Eha, varahoidja – Mika Keränen Kuldne Lurich
2015  Aila – Pipsa Lonka Laulud halli mere äärest
2015  Julia – Lauri Sipari, Liisa Urpelainen Julia ja Romeo
2017  Marianne – Ingmar Bergman Saraband
2017  Anna-Maija Holm – Juha Jokela Sumu

Lavastused Eesti Draamateatris
2006  Brian Friel Järelmäng (koos Martin Veinmanniga)

Rollid mujal
1977  Karin – Tammsare, Sats Lunastus Ugala
1980  Rosa Luxemburg – Slojewska Alati teie Rosa Noorsooteater
1981  Lavinia – O`Neill Elektra saatus on lein Noorsooteater
1982  Olja – Razumovskaja Armas õpetaja Noorsooteater
1983  Juudit – Tammsaare Juudit Ugala
2008  ema – Triin Sinissaar Pärija Pärimusteater Loomine
2008  Véronique Houillé - Yasmina Reza Tapatöö jumal Kuressaare Linnateater
2010  Gertrud Stein – Win Wells Gertrud Stein saatajaga Mõisateater
2011 Catherine Champion – William Somerset Maugham Ring Kell Kümme
2012  Hilpi Yksine – Laura Ruohonen Yksine Kuressaare Linnateater

Muu
Mänginud kuuldemängudes, telelavastustes (Truu naine 1982), seriaalides (Salmonid 1993-1995, M Klubi 1996-1998, Kodu keset linna alates 2003, DCJ Banks 2014)
Mänginud filmides (Jõulud Vigalas 1980, Perekonnapildid 1989, Rahu tänav 1991, Libahundi needus 2005, Surnuaiavahi tütar 2011)

Tunnustus
1973  hooaja näitlejapreemia (Õhtusöök viiele)
1974  ENSV noorte lavajõududed ülevaatuse preemia (Õhtusöök viiele, Kolm õde, Inimene ja inimene)
1977  aastapreemia (Päikese lapsed)
1977  Ants Lauteri nimeline auhind
1978  aasta III järgu näitlejapreemia (Hamlet)
1984  Rapla rajooni majandite preemia
1988  ENSV teeneline kunstnik
2001  Eesti teatri aastaauhind naispeaosatäitjale (Leena Tuisk Kadunud poeg)
2001  Suur Ants, Eesti Draamateatri kolleegipreemia naispeaosatäitjale (Leena Tuisk Kadunud poeg, Karen Õhtusöök sõpradega)
2003  Suur Ants, Eesti Draamateatri kolleegipreemia naispeaosatäitjale (Helene Alving Kummitused)
2004  Eesti teatri aastaauhind naispeaosatäitjale (Helene Alving Kummitused)
2006  Riigivapi IV klassi teenetemärk
2013  Eesti teatri aastaauhind naispeaosatäitjale (Hilpi Yksine), Kuressaare Linnateater
2015  Karl Adra nimeline auhind

________________________________________________

Loe lisaks:
*Kersti Kreismann – tüdruk, kes ihkas suurde linna