MARIA KLENSKAJA

näitleja

maria.klenskaja@draamateater.ee

Eesti Draamateatris 1974. aastast

Sündinud
29. jaanuar 1951 Tartus

Õppinud
Lõpetas TRK Lavakunstikateedri 1974 (VI lend)

Töötanud
1968–1970 Noorsooteatris rekvisiitor ja grimeerija
1974–1987 ja alates 1989 Eesti Draamateatri näitleja
1988–1989 Vanalinnastuudio näitleja

Praegu mängukavas
Annlouise – Carin Mannheimer Viimasel minutil
proua Pernelle – Molière Tartuffe
Monika Zima – Tena Štivičić Kolm talve

Rollid Eesti Draamateatris
1972  Kadri – Enn Vetemaa Õhtusöök viiele
1973  Viola – Max Frisch Santa Cruz
1972  Selma Meier – Herman Bahr Mees, naine ja kontsert
1974  Tiina – Kitzberg Libahunt (TRK lavakunstikateedri diplomilavastus)
1974  Helena – Shakespeare Suveöö unenägu (TRK lavakunstikateedri diplomilavastus)
1974  tüdruk – R. Saluri Külalised
1974  Valentina – A. Vampilov Möödunud suvel Tshulimskis
1974  meditsiiniõde – A. Arbuzov Rännuaastad
1975  Katja – M. Roshtshin Eshelon
1974  Nukitsamees – O. Luts Nukitsamees
1975  Anni, saunanaine – T. Pakkala Parvepoisid
1975  Melisande – M. Maeterlinck Pelleas ja Melisande
1976  loomad – R. Trass Reinuvader Rebane
1976  episoodid – A. Kallas Reigi õpetaja
1976  Penelope, Wanda June – K. Vonnegut Õnne sünnipäevaks, Wanda June
1977  III Kuningas – J. Kaplinski Neljakuningapäev
1976  diakoniss – H. Ibsen Kui me surnud ärkame
1977  Tshello – M. Zhvanetski Allegro moderato
1977  Vari – I. Maran Ära ole pärdik
1977  Jarovaja – K. Trenjov Ljubov Jarovaja
1978  Karjapiiga – H. Ibsen Peer Gynt
1978  Sekretär – A. Gelman Tagasiside
1978  Ophelia – W. Shakespeare Hamlet
1979  Õppealajuhataja – J. Kruusvall Homme on jälle päev
1979  Raasuke – J.-M. Barrie Peeter Paan
1980  Ainikki – G.Ortutay, Kazimir Kalevala
1980  Neli – J.Viiding/T.Rätsep Olevused
1980  Vanaeit– L. Andrejev Inimese elu
1980  Sasha – L. Tolstoi Elav laip
1981  Galka – V. Rasputin Raha Mariale
1981  episoodid – Kitzberg Kuri kuningatütar
1981  Põetaja – N. Simon Päikesepoisid
1982  Remark – J. Smuul Polkovniku lesk
1982  Kunekei – G. Müsrepov Laul armastusest
1983  Dina – L. Pirandello Nii see just ongi
1984  Zaripa – T. Ajtmatov Ja sajandist on pikem päev
1984  Ramilda – A.H. Tammsaare Armastus ja surm
1985  Annie – A. Ayckbourn Norman Vallutaja
1985  Liidia – A. Dudarav Reamehed
1985  Aglaja – A. Misharin Seoses üleminekuga teisele tööl
1986  Ines – E. Vetemaa Tuul Olümposelt tuhka tõi
1986  Trinculo – W. Shakespeare Torm
1987  mrs Virsik – Travers/Sherman Mary Poppins
1989  Angel – M. A. Medoff Red Ryder
1990  Maarja – A. Kalmus Juudas
1990  Vassilissa – N. Gogol Vii/Südaöö
1991  Näitlejanna A – B. Schaeffer Proovid
1991  Viktoria, Tooni – L. Falli Lõbus talupoeg
1991  Maie, Veskimäe perenaine, Külatädi – A. Kitzberg Rätsep Õhk
1992  Babakina, Marfa Jegorovna – Tshehhov Ivanov
1992  Annie – E. O Neill Silmus
1992  mardi- ja kadrisant – E. Vilde Mäeküla piimamees
1992  Eeva Marland – E. Vilde Tabamata ime
1992  Krahvinna de Saint-Fond – Y. Mishima Proua de Sade
1993  Marcia – D. Churchill Meister
1993  Gertrud – H. Söderberg Gertrud
1994  Võlur Morgane le Fey kuningas Artuse õde – T. Dorst Merlin
1993  Ema, Nix, monstrumid – I. Tiihonen Reearuu
1994  Krahvinna Marthe von Geschwitz – F. Wedekind Lulu
1994  Salme – A.J.Kiwimae Peenike pere
1994  Telefoni-Sandra, Praostiproua – B.Brecht Härra Punttila ja tema sulane Matti
1995  Martine, modelliagentuuri direktor – J.-J.Bricaire Tulumaks
1995  Emme – R. Dahl Suur Armas Koll
1995  Hippolyta/Titania – W. Shakespeare Pööriöö unenägu
1995  Lettice Douffet – P. Shaffer Leekrüübe
1995  Elisabeth – A. Shaffer Mõrvar
1996  Maria Sergejevna Pragi – Luts-Kall Tagahoovis
1996  Olga – Anton Tšehhov Kolm õde
1996  Elise – J. Kruusvall Hullumeelne professor
1996  Laulurästas – D. Wood Kiigepuu
1997  karjanaine – M. Kõiv Peiarite õhtunäitus
1997  Sybil Birling – J. B. Priestley Inspektor tuleb
1998  Naine – M. Kõiv Stseene saja-aastasest sõjast
1998  Win, Leedi Nijo – C. Churchill Tipptüdrukud
1999  Julika Jenkins – U. Widmer Top Dogs
1999  Piia või Milvi – E. Vetemaa Laevakell
1999  Pamela Willey – R. Cooney Igaühele oma
2000  massistseenid – J. Stein Zorbas
2000  Marie – F. Sagan Valentine'i sirelililla kleit
2001  Saunatädi – Tammsaare Tagasi Vargamäel
2001  Nõid – A. Kivirähk Rehepapp
2002  Margrethe – Michael Frayn Kopenhaagen
2002  Klassijuhataja – M. Ulman Kohkumatud lapsehoidjad
2003  Florence Unger – N. Simon Suured tüdrukud ei nuta
2003  Anna – Mihkel Ulman Kajakamägi
2004  Perenaine, Vana naine, Maudie, Proua Iger, Lesley, Alice, Naine – Jim Cartwright 1+1 (Kaks) 
2004  röövlipealik – Jevgeni Shvarts Lumekuninganna
2005  Opaal – John Patrick Kõik armastavad...
2006  kõrtsinaine emand Karin – Selma Lagerlöf Gösta Berlingi saaga
2006  Anna Semjonovna Islajeva – Ivan Turgenev Kuu aega maal
2007  Maman – Fjodor Dostojevski Sortsid
2007  Aili – Sirkku Peltola Soome hobune
2008  Lotte Schoen – Peter Shaffer Leekrüübe
2009  mrs Johnson – Peter Quilter Hiilgav!
2009  Vana Teepakk – David Wood Piparkoogimehike
2010  Mattie Fay Aiken – Tracy Letts Augustikuu
2011  Petra – Ernest Hemingway Viies kolonn
2011  Ester – Uku Uusberg Kuni inglid sekkuvad
2012  Amira – David Edgar Nelipühad
2012  Jón Hreggviðssoni ema – Halldór Laxness Islandi kell
2014  proua Lopez – Jane Bowles Aiamajas
2015  Annlouise – Carin Mannheimer Viimasel minutil
2015  proua Pernelle – Molière Tartuffe
2016  kuninganna Elizabeth – L. Hall, M. Norman, T. Stoppard Armunud Shakespeare
2017  Monika Zima – Tena Štivičić Kolm talve

Rollid mujal
1982  Alevtina, väravavaht – Semjon Zlotnikov Naiskond Vanalinnastuudio
1987  allohvitseri naine – Nikolai Gogol Revident Vanalinnastuudio
1988  Annie – Ferenc Molnár Mäng lossis Vanalinnastuudio
1986  Roxane – Rostand Cyrano de Bergerac Vanalinnastuudio
1989  Arst – Viktor Mere?ko Naistelaud "Jahisaalis" Vanalinnastuudio
1996  Lotte – Shaffer Kolm "O" Vene Draamateater
2001  Leida – Rein Saluri Tulek Vaba Lava
2001  Naine – Torgny Lindgren Kumalasemesi Tartu Teatrilabor
2007  Brunhild – Andrus Kivirähk Uljas neitsi Nargen Festival
2008  proua Kuusik – Tammsaare/Lennuk Wargamäe Wabariik Tallinna Linnateater

Muu
Mänginud telelavastustes (Mõmmi ja aabits alates 1973, Pihtimuste öö 1985), seriaalis (Salmonid 1993-1995), kuuldemängudes (Reekviem nunnale 1979, Ma armastasin sakslast 1979, Deemon 1985, Ketas 1999)

Mänginud filmis (Indrek 1976, Surma hinda küsi surnutelt 1977, Püha Susanna ehk Meistrite kool 1984, Naerata ometi 1985, Keskea rõõmud 1986, Saja aasta pärast mais 1986, Doktor Stockmann 1988, Äratus 1989, Varastatud kohtumine 1989, Ystävät, toverit 1991, Noorelt õpitud 1991, Armuke 1999, Georg 2007)

Tunnustus
1975 naisnäitleja aastapreemia (Valentina Möödunud suvel Tšulimskis)
1978 naisosatäitja II preemia üleliidulisel filmifestivalil Jerevanis (Surma hinda küsi surnutelt)
1978 aasta näitlejapreemia (Ljubov Jarovaja, Ära ole pärdik, Allegro moderato)
1978 vabariikliku noorte lavajõudude ülevaatuse preemia (Allegro moderato, Neljakuningapäev, Ära ole pärdik)
1979 vabariikliku noorte lavajõudude ülevaatuse preemia (Ljubov Jarovaja)
1980 näitlejapreemia raadiotöö eest (Ma armastasin sakslast, Reekviem nunnale, Ratta veeremine)
1989 naisosatäitja preemia I üleliidulisel näitlejate festivalil Kalininis (Varastatud kohtumine)
1986 ENSV teeneline kunstnik
1987 parim naisnäitleja (Tuul Olümposelt tuhka tõi)
1996 Eesti teatri aastaauhind naispeaosatäitjale (Leekrüübe, Hullumeelne professor, tema elukäik Eesti Draamateatris, Kolm "O" Vene Draamateatris)
1996 Eesti Kultuurkapitali aastapreemia koos Jaan Kruusvalli ja Mikk Mikiveriga aasta parima algupärandi Hullumeelne professor, tema elukäik eest
2002 Valgetähe IV klassi teenetemärk