MARTIN VEINMANN

näitleja

martin.veinmann@draamateater.ee

Eesti Draamateatris 1972. aastast

Sündinud
2. detsembril 1950 Tallinnas

Õppinud
Lõpetas TRK lavakunstikateedri 1972 (V lend)

Töö ja tegevus
Alates 1972. aastast Eesti Draamateatri näitleja.
Alates 1990. aastast lavakõne õppejõud EMTA Lavakunstikoolis.

Praegu mängukavas
Indrek – Andrus Kivirähk Eesti matus
onu George – Michael Cooney Rahauputus
Mets, uurija – Mika Keränen Kuldne Lurich
Romeo – Lauri Sipari, Liisa Urpelainen Julia ja Romeo
Karl – Hendrik Toompere Onu Aare
Johan – Ingmar Bergman Saraband
Taisto Peltola – Juha Jokela Sumu

Rollid Eesti Draamateatris
1972  Timo – Kivi Täna mängime seitset venda (TRK lavakunstikateedri diplomilavastus)
1972  jutustaja – Smuul Lea
1974  peremees, külaline – Saluri Külalised
1974  Goga – Vetemaa Püha Susanna
1974  soldat – Arbuzov Rännuaastad
1974  Tölpa – Luts Nukitsamees
1975  Gelman Ühe koosoleku protokoll
1975  Tobu-Kusta – Pakkala Parvepoisid
1975  Rode – Tšehhov Kolm õde
1975  Jurka – Roštšin Ešelon
1976  Dorset – Shakespeare Richard III
1976  episood – Trass Reinuvader rebane
1976  Adjudant – Kruczkowski Kuberneri surm
1977  I kuningas – Kaplinski Neljakuningapäev
1977  administraator – Þvanetski Allegro moderato
1978  Tšir – Trenjov Ljubov Jarovaja
1978  inetu poiss, Trumpeterstrale, Fellah – Ibsen Peer Gynt
1978  onu Kaarel – Saluri Lasteaiaonu
1978  Nurkov – Gelman Tagasiside
1978  Laertes – Shakespeare Hamlet
1979  Jaan – Kitzberg Tuulte pöörises
1979  poeg – Bond Bingo
1980  Majakovksi Armastus elu vastu
1980  Hermann von Keyserling – Vahemetsa Maailmareis
1981  aednik – Rummo Kass, kass, kass
1981  Peter Mannteuffel – Kross Keisri hull
1982  dr Lundelin – Traat Päike näkku
1982  koduabiline – Smuul Polkovniku lesk
1983  Ponza – Pirandello Nii see ongi
1984  leitnant – Ajtmatov Ja sajandist on pikem päev
1984  Gruusia vürst – Tammsaare Armastus ja surm
1985  Kullervo – Kivi Kullervo
1985  Slocum – O Neill Õli
1986  Indrek – Tammsaare Tõde ja õigus
1986  Sternberg – Luts Paunvere
1987  Mick – Pinter Majahoidja
1987  Felix Ohtla – Kruusvall Vaikuse vallamaja
1988  Georg – Genet Palkon
1989  Camille Desmoulins – Büchner Dantoni surm
1989  Teddy – M. H. Medoff Red Ryder
1990  Doktor – T. Stoppard Erarahu
1991  Jan – A. Camus Arusaamatus
1991  Herb, Herbert – R. Anderson Tead ma ei kuule sind kui vesi jookseb
1991  Vir Doctissimus – Madis Kõiv Kokkusaamine
1992  Jaakob – L. Holberg Erasmus Montanus
1992  Brykin – A. Kallas Bernhard Riives
1992  Goulave – M. Ghelderode Vägeva vikatimehe võidukäik
1992  Ajakirjanik – A. Adson Iluduskuninganna
1993  Jaan – M. Kõiv Tagasitulek isa juurde
1993  Kreon – Sophokles Kuningas Oidipus
1993  Gabriel Lidman – H. Söderberg Gertrud
1994  Barokne härra – M. Kõiv Filosoofipäev
1994  Kuningas Artur – T. Dorst Merlin
1994  Aleksander II – J. Kross Doktor Karelli raske öö
1995  Mask – M. Lermontov Maskeraad
1995  Theseus/Oberon – W. Shakespeare Pööriöö unenägu
1996  Eddie – A. Miller Vaade sillalt
1996  Alcandre, võlur; Geronte, Isabelle'i isa – P Corneille Näitaja näitab ja vaataja vaatab ehk illusioon
1996  Veršinin – A. Tšehhov Kolm õde
1996  Tom, Teine – T. Williams Ma ei tea, mis saab homme
1997  Aslak, Master Cotton – H. Ibsen Peer Gynt
1997  Johan – I. Bergman Stseenid ühest abielust
1998  Jossif Stalin – G. Salvatore Stalin
1998  Jowett, Labouchere – T. Stoppard Armastuse leiutajad
1999  Heinrich Krause – U. Widmer Top Dogs
1999  dr.Tomas Stockmann – H. Ibsen Rahva vaenlane
2000  Don Carlos – Moliere Don Juan
2000  Jonathan Brewster – J. Kesselring Pihlakavein
2000  Clotaldo – P. Calderon Elu on unenägu
2001  Pearu – Tammsaare Tagasi Vargamäel
2001  Gabe Donald – Margulies Õhtusöök sõpradega
2002  Indrek – Andrus Kivirähk Eesti matus
2004  Peremees, Liblik, Vanamees, Härra Iger, Roy, Fred, Poiss – J.Cartwright 1+1 (Kaks)
2005  Lorezo Medici – Mart Kivastik Savonarola tuleriit
2005  Victor – Paul Lucas Juhus on pime
2005  Hans – Roland Schimmelpfennig Push up
2005  August Wiera; Veller – Andrus Kivirähk Adolf Rühka lühikene elu
2006  Andrei Prozorov – Brian Friel Järelmäng
2006  Ben – Arthur Miller Müügimehe surm
2007  Kommentaator – Jean Anouilh Antigone
2007  Tema – Marina Carr Naine ja hirmutis
2007  Ilmari Pihlaja – Antti Tuuri Jõgi voolab läbi linna
2008  Magister – Madis Kõiv Lõputu kohvijoomine
2010  Steve Heidebrecht – Tracy Letts Augustikuu
2011  Veneetsia doodž – William Shakespeare Võlanõudjad
2011  onu George – Michael Cooney Rahauputus
2011  Harri – Uku Uusberg Kuni inglid sekkuvad
2012  Pusbas – David Edgar Nelipühad
2013  major Courtney – Graham Linehan Teed juuakse kell viis
2014  Suur Papa – Tennessee Williams Kass tulisel plekk-katusel
2014  Mets, uurija – Mika Keränen Kuldne Lurich
2015  Taat; Jumal – Pipsa Lonka Laulud halli mere äärest
2015  Romeo – Lauri Sipari, Liisa Urpelainen Julia ja Romeo
2016  Karl – Hendrik Toompere Onu Aare
2017  Johan – Ingmar Bergman Saraband
2017  Taisto Peltola – Juha Jokela Sumu

Lavastused Eesti Draamateatris
2006  Brian Friel Järelmäng (koos Kersti Kreismanniga)
2007  Jean Anouilh Antigone (lavastaja assistent)

Rollid mujal
2001  Lopahhin – Anton Tšehhov Kirsiaed Vanalinnastuudio
2004  trompetimängija – Federico Fellini Orkestriproov MTÜ Kell Kümme

Muu
Mänginud filmides (Šlaager 1982, Karoliine hõbelõng 1984, Nimed marmortahvlil 2002, Kaksikelu 2003).
Mänginud telelavastustes (Suveöö armastus 1972, Vincent 1975), seriaalis (Kodu keset linna alates 2003).
Raamat Vajadus olla mõistetav (2001).

Tunnustus
1974  hooaja näitlejapreemia (Külalised)
1974  ENSV noorte lavajõudude ülevaatuse mälestusmedal (Külalised)
1980  Ants Lauteri nimeline auhind
1982  ENSV teeneline kunstnik
1996  Suure Vankri auhind (Eddie Vaade sillalt)
2017  Valgetähe IV klassi teenetemärk