Näidendiraamat: Varesele valu, harakale haigus

Näidendiraamat: Varesele valu, harakale haigus
Mari-Liis Lill, Paavo Piik

20. näidendiraamat – Mari-Liis Lill, Paavo Piik „Varesele valu, harakale haigus”

Depressioon on aastaks 2030 suurim töövõimetuse põhjustaja maailmas.“
„Depressioon on moehaigus.“
„Depressioon on aladiagnoositud.“
„Depressioon on üleravitud.“

Eesti Draamateatri ja Tallinna Linnateatri koostöös sündinud lavastused „Varesele valu...” ja “Harakale haigus...“ toovad lavale lood Eesti inimestest, kes on isiklikult kokku puutunud depressiooniga. Need jätkavad Merle Karusoo dokumentaalteatri traditsiooni, võttes ette põlvkonna, kes on enamiku lapsepõlvest kasvanud juba vabas Eestis.

Peetakse normaalseks, et kui inimesel on kopsupõletik, läheb ta arsti juurde. Aga kui inimesel on depressioon? On neid, kes nimetavad depressiooni moehaiguseks ja väljamõeldiseks, on neid, kes kaotavad sellele oma töövõime ja rõõmu, on neid, kes kaotavad sellele oma elu.

Tallinna Linnateatri ja Eesti Draamateatri koostöös sündinud lavastused “Harakale haigus...” ning “Varesele valu...” toovad vaataja ette tegelike Eesti inimeste lood oma depressioonist ja tervenemisest. Teksti aluseks olid intervjuud noorte inimestega, kes on suurema osa lapsepõlvest kasvanud juba vabas Eestis. Autoreid-lavastajaid huvitas, miks on depressiooni haigestunute osakaal Eestis vaatamata heaolu kasvule pidevalt suurenenud, eriti noorte seas, mis on depressiooni põhjused ja ennekõike kuidas sellest võitu saadakse.

Lavastus „Harakale haigus...“ etendub Tallinna Linnateatris ja „Varesele valu...” Eesti Draamateatris. Tinglikult on need ühe lavastuse kaks osa, mis lõpuks omavahel kokku saavad, kuid mis on täiesti terviklikud ka eraldiseisvana.

Need lavastused sünnivad mitte selleks, et võtta lootust, vaid et seda anda.

 "Varesele valu..." esietendus Eesti Draamateatri väikses saalis ja "Harakale haiguse..." esietendus Tallinna Linnateatris 15. märtsil 2014.
Autor-lavastajad Mari-Liis Lill ja Paavo Piik (Tallinna Linnateater), kunstnik Nele Sooväli, valguskunstnikud Priidu Adlas („Varesele valu…“); Emil Kallas ja Priidu Adlas („… harakale haigus“), helilooja Andre Pichen.

Raamatu ja sarja kujundaja Kert Lokotar, toimetaja Ene Paaver.

Sarja ilmumist toetab Kultuurkapital.

Raamat on müügil Eesti Draamateatri kassas.