Uudiskiri

Ole kursis Eesti Draamateatri uudiste ja uute lavastustega

Parimad noored arvustajad

Võistluse lehele

Eesti Draamateater korraldas kõige esimese õpilaste kirjutiste võistluse hooajal 1999/2000. Aja jooksul on võistlustel olnud erinevaid lähteülesandeid – õpilased on kirjutanud nii vabalt valitud lavastus(t)est Draamateatri repertuaaris kui arutlenud ka etteantud teemadel. Üks ühine joon on aga kõigil võistlustel – teater läheb noortele kirjutajatele korda!

Aitäh kõigile osalejatele ja nende juhendajatele!

 

2016/2017 hooaeg (10. võistlus)

Kokku laekus 38 arvustust. Kõige rohkem kirjutati noortelavastusest „lift“.
Žürii: Ene Paaver, Kairi Kruus, Kerli Ilves. Lisaks Kersti Heinloo (lavastaja eripreemia) ning Eva-Liisa Linder ja Priit Kruus (Arvustuste öö eripreemia).

I koht - Kristjan Joosep Jalakas „Kuulev kurt, pime nägija“ (lavastusest „Hõimud“)
(Tallinna 21. Kool, 11. kl)

II koht - Annegret Reisi „Vennad Karamazovid teevad uskmatutest uskujad“
(Rakvere Reaalgümnaasium, 11. kl)

II koht - Pille-Triinu Maiste „Valgustusest, mõtteteaduslikult“(lavastusest „Valgustaja“)
(Tallinna Mustamäe Gümnaasium, 11. kl)

Arvustuste öö eripreemia:

Karin Allik „Minna sinna, kus sind ei tunta, alata otsast peale“
(Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasium, 12. kl)

Hanna Marrandi „Dressides poisi vastuseta küsimused“
(Hugo Treffneri Gümnaasium, 12. kl)

Eripreemiad:

Ergutuspreemia vanemas vanuserühmas:
„Sellised etendused aitavad langetada õigeid otsuseid ja panevad mõtlema oma eluviisi peale“
Viktoria Alikanova (Tallinna Linnamäe Vene Lütseum, 10. kl)

Eripreemia nooremas vanuserühmas:
Christofer Kivipalu „Gogolist Toompereni“
(Kiviõli I Keskkool, 8. kl)

„lifti“ lavastaja eripreemia:
Susanna Antsmäe „Inimese suurim takistus - tema isiklikud deemonid“
(Tallinna 21. Kool, 8. kl)

Ergutuspreemiad „lifti“ käsitlemise eest:
Ekke Julius Hellati arvustus
(Tallinna 21. Kool, 7. kl)


Emilie Mellikov „Minu kogemus teatris liftiga sõites“
(Tallinna 21. Kool, 7. kl)

 

2015/2016 hooaeg (9. võistlus)

Kokku laekus 48 arvustust 15 erineva lavastuse kohta. Kõige rohkem kirjutati lavastuse „Tartuffe“ kohta.
Žürii: Kersti Heinloo, Malle Maltis, Ene Paaver, Kairi Kruus. Arvustuste öö eripreemia: Eva-Liisa Linder ja Priit Kruus.

I koht – Greetel Joanna Võrk „Fragmendid Eikellegi elust“ (lavastusest „Onu Aare“)
(Tallinna Reaalkool, 12. kl)

II koht – Kelli Tamm „Onu Aare“
(Tallinna 32. Keskkool, 12. kl; õpetaja Eha Aare)

III koht – Maria Kuhi „Kui keha mõistusele sõja kuulutas“ (lavastusest „Varesele valu…“)
(Tallinna Mustamäe Gümnaasium, 12. kl; õpetaja Merle Raidma)

III koht – Pille-Triinu Maiste „Molière`i „Tartuffe““
(Tallinna Mustamäe Gümnaasiumi 12. klassi õpilane; õpetaja Merle Raidma)

Eripreemiad:

Leidliku pealkirja, tabava alguslõigu ja huvitava struktuuri eripreemia:
„Paeluv põrandapesu“ (lavastusest „Vennad Karamazovid“)
Merilyn Elge (Rapla Ühisgümnaasium, 12. kl; õpetaja Ülle Mäekivi)

Osava sõnaseadmise eripreemia:
„Suured tunded väikselt saarelt“ (lavastusest „Vennas“)
Karin Allik (Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasium, 11. kl)

Pealkirja eripreemia:
„„Tartuffe“ ehk kolm tundi esmapilgul ehmatavat klassikat värsside keerukas lihtsuses“
Birgit Käsper (Rapla Ühisgümnaasium, 12. kl; õpetaja Ülle Mäekivi)

Heade kujundileidude eripreemia:
 „Varesele valu...“ (samanimelisest lavastusest)
Helena Eharand (Tallinna 32. Keskkool, 12. kl; õpetaja Eha Aare)

Eelarvamuste purunemise eripreemia:
„Pangast laenatud väärikus“ (lavastusest „Pangalaen“)
Mari-Liis Mõis (Tallinna 32. Keskkool, 12. kl; õpetaja Eha Aare)

Arvustuste Öö eripreemia:

„Pealt kullakarvaline, seest…“ (lavastusest „Väljaheitmine“)
Kerstin Laanemets (Tallinna Muusikakeskkool, 11. kl)

„Püüdes mõista õunu ja kuningannasid“ (lavastusest „Väljaheitmine“)
Kerli Ilves (Hugo Treffneri Gümnaasium, 12. kl)

 

2014/2015 hooaeg (8. võistlus)

Kokku laekus 44 arvustust 14 erineva lavastuse kohta. Kõige rohkem kirjutati Ingomar Vihmari lavastusest "Orvud".
Žürii: Harriet Toompere, Kersti Kreismann, Ene Paaver, Kairi Kruus.

I koht – Inna Hallik „Kes otsib kadunud hingesid?“ (lavastusest "Orvud")
(Tallinna Reaalkool, 12. kl)

II koht – Kerli Ilves „Vennas“
(Hugo Treffneri Gümnaasium, 11. kl)

II koht – Liisbet Ross „Kolkaküla laulud halli mere ääres“ (lavastusest „Laulud halli mere ääres“)
(Tallinna Reaalkool, 12. kl; õpetaja Piret Järvela)

III koht – Oliver Karm „Kas kangelased või timukad?“ (lavastusest „Wabadusrist“)
(Tallinna Saksa Gümnaasium, 12. kl)

 

Esile tõstetud arvustused:

„Kirjad minevikust, mis rääkisid loo“ (lavastusest „Vennas“)
Kairit Ladvig (Tallinna 32. Keskkool)

„Tund aega, et hinge minna“
Liisa Johanna Lukk (Gustav Adolfi Gümnaasium, 11. kl)

„Kuulan, aga ei kuule“ (lavastusest „Hõimud“)
Lauren Grinberg (Tallinna Prantsuse Lütseum, 8. kl)

„Orvud“
Hannabel Aria (Tartu Hansa Kool, 8. kl; õpetaja Lea Sokman)

„Reaalsus või kujutlus Maalisaalis“ (lavastusest „Tund aega, et hinge minna“)
Lisl Harriet Mikko (Tallinna Reaalkool, 6. kl)

 

2013/2014 hooaeg (7. võistlus)

Kokku laekus võistlusele 43 arvustust üheksa lavastuse kohta. Kõige rohkem kirjutati Ingomar Vihmari lavastusest "Orvud".
Žürii: Mari-Liis Lill, Pääru Oja, Ingomar Vihmar, Ene Paaver, Kairi Kruus.

I koht – Kristel Roots „Hävituse ingel“
(Tallinna Reaalkool, 12. kl)

II koht – Liis Marii Valeika „Suletud uksed“ (lavastusest "Orvud")
(Tallinna Reaalkool, 8. kl)

III koht – Victoria Liiv „Kollaborandid“
(Tallinna Arte Gümnaasium, 12. kl)

Esile tõstetud:

Sarah Ellermaa „Me kõik oleme suremas“ (lavastusest „Tund aega, et hinge minna“)

Janneth Kittilä „Kokkulepe“ ( lavastusest „Võlanõudjad“)

Lavastuse „Orvud“ trupi eripreemiad:

Margus Reimann, Martin Špol, Ilja-Viljard Vronski, Helena Volmer, Liis Marii Valeika

 

2011/2012 (6. võistlus)

Kokku saadeti 24 arvustust.

Parimad:

Priit Põldma „Ristikandja ja Igavene Juut vaatavad tõtt“ (lavastusest „Võlanõudjad“)

Gerli Mägi „Milline on järgmine tants?“ (lavastusest „Panso“)

Andres Harjak „Süütuse häving“ (lavastusest „Mängud tagahoovis ehk Because“)

Roonius Juurmaa „Viies kolonn“

Anni Ruul „Ka linnadžunglis mängitakse instinktidele ning vajadustele“ (lavastusest „Mängud tagahoovis ehk Because“)

Martin Jeret „Kas on õige mõista kohut inimloomuse üle?“ (lavastusest „Mängud tagahoovis ehk Because“)

Joonas Vatter – Teatriblogi

Ära märgitud:
Merlin Taimre „Manipuleeritav manipuleerija“ (lavastusest „Mängud tagahoovis ehk Because“)
Kristo Visk „Kas sellist matust me tahtsimegi?“ (lavastusest „Eesti matus“)
Kristjan Helk „Rahauputusest“
Evely Kaasiku „Homme on sinu kord“ (lavastusest „Tuhkatriinumäng“)
Heleri Tumm „Vassiljev ja Bubõr ta tegid siia…“

2009/2010 (5. võistlus)

Kõige populaarsemateks lavastusteks noorte arvustajate seas olid Priit Pedajase „Lõputu kohvijoomine“ ja Lauri Lagle „Sinul on meretäis hirmu“.

Peapreemiad:

Mare-Elle Fjodorova „Mis mind teatrisse kutsub?“
(Jõhvi Gümnaasium; juhendaja Dea Proode)

Mari-Liis Köst „Aeg ja ajalugu lavastuses „Lõputu kohvijoomine“ (lavastusest „Lõputu kohvijoomine“)
(Tallinna Arte Gümmnaasium, juhendaja Aira Allik)

Laura Zirel „„Aeg on küps, et alustada, alustada järjekordset ringi“ (Stammgast)“ (lavastusest „Lõputu kohvijoomine“
(Tallinna Arte Gümmnaasium; juhendaja Aira Allik)

Anette Helene Vijar „Teater ja muusika lavastuses „Sinul on meretäis hirmu““
(Tallinna 21. Kool; juhendaja Külliki Kaju)

Grete Tamm „Mis mind teatrisse kutsub?“
(Simuna Kool, juhendaja Krista Ustav)

Ergutuspreemiad:

Marie Udam (Tallinna Mustamäe Gümnaasium; juhendaja Merle Raidma), Eliis Laul (Tallinna Mustamäe Gümnaasium; juhendaja Merle Raidma)

 

2002/2003 (4. võistlus)

Võistluse keskmes oli Merle Karusoo lavastus „HIV“, ette oli antud 12 teemat. Žüriisse kuulusid lavastuse „HIV“ trupp ja töörühm, Draamateatri dramaturg, EMT ja Tallinna Haridusameti esindajad, ajakirjanikud ning Eesti Näitemänguagentuuri esindajad.

EMT, Eesti Draamateatri kuldsponsori preemiad:

I koht ja peapreemia Janika Liiv „Kas narkomaania on ravitav?“
(Jakob Westholmi Gümnaasium, 11.kl)

II koht ja EMT lemmik Ekaterina Builo „Mida ma teeksin, kui mu parimal sõbral oleks AIDS?“
(Tallinna Inglise Kolledž, 9.kl)

EMT preemia õpetajale: Silvia Mälksoo, Abja Gümnaasium

Eesti Näitemänguagentuuri preemia:

III koht,  Kristi Orav „Kas armastus tähendab seksi?“
(Tallinna Tondiraba Keskkool)

Tallinna linna haridusameti preemiad:

IV koht Kadri Englas “Kust tulevad lastekodulapsed?”
(Tallinna Inglise Kolledž, 11. kl)

V koht – Kristin Orav ,“AIDS – mind see ei puuduta!”
(Jakob Westholmi Gümnaasium, 9.kl)

Eesti Draamateatri preemiad (ära märgitud tööd):

Laura Tõnissoo „Mida ma teeksin, kui mu parimal sõbral oleks AIDS?“ (Tallinna Inglise Kolledž 10.kl)
Jakob Kangur „Millest ei saa rääkida vanematega“ (Tallinna Inglise Kolledž, 10.kl)
Vallo Paal „Kas armastus tähendab seksi?” (Tallinna Inglise Kolledž, 10.kl)
Anne Sääsk „Kas armastus tähendab seksi?“ (Tallinna Inglise Kolledž, 10.kl)
Debora Vseviov „AIDS – mind see ei puuduta!“ (Tallinna Inglise Kolledž, 10.kl)
Marit Ilison “Kas armastus tähendab seksi?” (Jakob Westholmi Gümnaasium, 12.kl)
Karmen Süld “Kes on süüdi, et HIV Eestis levib?” (Abja Gümnaasium, 10.kl)

Lavastuse „HIV“ trupi eripreemia:

Liisbet Sooaluste „Kes on süüdi, et HIV Eestis levib?“ (Tallinna Inglise Kolledž, 10.kl)

Eesti Raadio eripreemia:

Anna Dõtõna „AIDS – mind see ei puuduta!“ (Pärnu Vene Gümnaasium, 12.kl)

 

2001/2002 (3. võistlus)

Žürii: Ene Paaver, Anne-Ly Sova, Angela Mooste, Taavi Teplenkov, Monika Läänesaar (ENA), Maris Johannes ja Madli Leikop (Eesti Raadio), Heidi Aadma (TÜ teatriteaduse üliõpilane).

Peapreemiad:

Mihkel Kaevats „Teatriõhtu, mis muutis mu elu”
(Tallinna Mustamäe Gümnaasium, 12. kl)

Priidu Adlas „Teatriõhtu, mis muutis mu elu”
(Tartu Hugo Treffneri Gümnaasium, 11. kl)

Johanna Ross „Teater, mida noored vaataksid”
(Tallinna Inglise Kolledž, 11. kl)

Laura Pählapuu „Võlumägi – aja kontseptsioon Linnateatris”
(Tallinna 21. Keskkool, 11. kl)

Airi Unga „Teater – pühakoda, laat või äriprojekt?“
(Paide Kutsekeskkool)

Albert Bõstrov  „Killuke Vargamäed, mille enda jaoks avastasin”
(Pärnu Vene Gümnaasium, 12. kl)

Eriauhind kõige nooremale ja väga tublile osalejale: Joonas Paas (Jõgeva Gümnaasium, 5. kl)

Eriauhind parimale kirjale: Mirjam Aun (Kiviõli I Keskkool, 12. kl)

 

2000/2001 (2. võistlus)

Kokku saadeti 145 kirjandit. Enim kirjutati vabateemadel „Milleks ma tahaksin/ei tahaks kunagi ise laval olla“,  „Päikest! (kiri näitlejale)“ ja „Teater müügiks?“.

Peapreemiad:

Mihkel Kaevats Teater müügiks?
(Mustamäe Gümnaasium, 11. kl; juhendaja Merle Raidma)

Elo Kiivet Päikest! (Kiri näitlejale)“
(Tartu M. Härma Gümnaasium, 12. kl)

Albert Bõstrov Päikest! (Kiri näitlejale)“
(Pärnu Vene Gümnaasium, 11. kl; juhendaja Eve Säro)

Paavo Piik „Camus'lase mõtted Kuningas Leari ainetel“
(Inglise Kolledž, 12. kl)

Laura Pählapuu Elu on unenägu  jääv elamus Draamateatrist
(Tallinna 21 KK, 10. kl)

Kärt Kukkur Teater müügiks?
(Westholmi Gümnaasium, 12. kl)

 

1999/2000 (1. võistlus)

Draamateatri poolt välja pakutud teemadest valiti kõige enam „Milleks mulle teater?“, lavastustest kirjutati kõige rohkem Hendrik Toompere lavastusest „Don Juan“. Žüriisse kuulusid Draamateatri dramaturg ja kirjandustoimetaja, näitlejate esindajad, Eesti Näitemänguagentuuri, Õpetajate Lehe ja Stiina esindajad, kuus õpetajat Emakeeleõpetajate Seltsist.

Peapreemia:

Ramon Rask „Milleks meile teater?“
(Tallinna Gustav Adolfi gümnaasium, 12. kl)

Maria Jotautas retsensioon lavastusest Don Juan“
(Inglise Kolledž, 10. kl)

Viktoria Ignatova  parim eesti keeles kirjutanud vene kooli õpilane
(Pärnu Vene gümnaasium, 12. kl)

Ära märgiti Diana Ostrati, Mihkel Kaevatsi, Maris Lindmäe ja Kärt Kukkuri tööd. Esile tõsteti veel Kätlin Arrase, Seili Suderi ja Kirsikka Tederi referaate näitlejatest.