Uudiskiri

Ole kursis Eesti Draamateatri uudiste ja uute lavastustega

Hõimud

Aiamajas

Keskmängustrateegia

PRIIT PEDAJAS

peanäitejuht

Telefon 683 1400
Faks 683 1401
priit.pedajas@draamateater.ee

 Eesti Draamateatris 1992. aastast

Sündinud
21. jaanuaril 1954 Tallinnas

Õppinud
Lõpetas TRK lavakunstikateedri 1976. aastal (VII lend)

Töötanud
1976–79 Nukuteatris muusikaala juhataja
1979–85 Ugala näitleja ja lavastaja
1985–91 Endlas lavastaja
Alates 1992 Eesti Draamateatris lavastaja ja alates 1999 peanäitejuht
1992–1998 ja alates 2000 EMA Kõrgema Lavakunstikooli õppejõud

Lavastused praegu mängukavas
Andrus Kivirähk Eesti matus
Bengt Ahlfors Tuhk ja akvaviit
Nina Raine Hõimud
Andrus Kivirähk Vaimude tund Koidula tänavas
Tena Štivičić Kolm talve
Juha Jokela Sumu

Lavastused Eesti Draamateatris
1991  Madis Kõiv Kokkusaamine
1992  Michael Frayn Lavalised segadused
1992  Eduard Vilde Tabamata ime
1993  Madis Kõiv Tagasitulek isa juurde
1993  August Kitzberg, Mati Unt Tuleingel (August Kitzbergi draama "Laurits" töötlus)
1993  Anton Tšehhov Kolm õde (diplomilavastus)
1994  Mart Raud Kirves ja kuu
1994  Tankred Dorst Merlin ehk Tühi maa
1994  Madis Kõiv Filosoofipäev
1995  Anton Hansen Tammsaare, Priit Pedajas Mauruse kool
1995  Peter Shaffer Leekrüübe
1996  Betti Alver, Priit Pedajas Lugu valgest varesest (EMA Kõrgema Lavakunstikooli diplomilavastus)
1997  Madis Kõiv Peiarite õhtunäitus (EMA Kõrgema Lavakunstikooli diplomilavastgus)
1997  Alan Jay Lerner, Frederick Loewe Minu veetlev leedi (EMA Kõrgema Lavakunstikooli diplomilavastus)
1997  Edward Albee Kolm pikka naist
1998  Torgny Lindgren, Priit Pedajas Mao tee kalju peal
1998  Peter Whelan Rohuvoodi
1998  E. T. A. Hoffmann, Madis Kõiv Kuradieliksiir
1999  Ödön von Horvath Kasimir ja Karoline
1999  Madis Kõiv Kui me Moondsundi Vasseliga kreeka pähkleid kauplesime, siis ükski ei tahtnud osta
2000  Friedebert Tuglas Popi ja Huhuu
2000  Brian Friel Aristokraadid
2001  William Shakespeare Kuningas Lear
2002  Terry Johnson Elluastuja
2002  Andrus Kivirähk Eesti matus
2002  Hanoch Levin Kummikauplejad I ja Kummikauplejad II
2004  Madis Kõiv Finis nihili
2004  Wilkie Collins Naine valges
2004  William Shakespeare Suveöö unenägu
2005  Oskar Luts Kevade
2005  Susan Hill/ Stephen Mallatratt Naine mustas
2005  Selma Lagerlöfi motiividel Pidulaulud vastu talve
2006  Selma Lagerlöf/Ülev Aaloe Gösta Berlingi saaga
2006  Brian Friel Kodukoht
2007  Marina Carr Naine ja hirmutis
2007  Lars Norén Vaikne muusika
2008  Becky Mode Kõik on täis
2008  Ingmar Bergman Sügissonaat
2008  Peter Shaffer Leekrüübe
2008  Madis Kõiv Lõputu kohvijoomine
2009  Koost. Priit Pedajas Arbujad
2010  Tracy Letts Augustikuu
2010  Lee Hall Kaevuritest kunstnikud
2011  Villem Tuun Jaan Umbi lugu
2011  John Logan Punane
2012  Brian Friel Lõikupeo tantsud (EMTA lavakunstikooli bakalaureuselavastus)
2012  Aleksis Kivi Seitse venda (EMTA lavakunstikooli bakalaureuselavastus)
2012  Halldór Laxness Islandi kell
2013  Bengt Ahlfors Tuhk ja akvaviit
2014  Jane Bowles Aiamajas
2014  Nina Raine Hõimud
2014  Madis Kõiv Keskmängustrateegia
2016  Jean Anouilh Becket ehk Jumala au
2017  Andrus Kivirähk Vaimude tund Koidula tänavas
2017  Tena Štivičić Kolm talve
2017  Juha Jokela Sumu


Rollid Eesti Draamateatris
1994  Kurat – Tankred Dorst Merlin
1998  osatäitja – Torgny Lindgren, Priit Pedajas Mao tee kalju peal
2003  Engstrand – Henrik Ibsen Kummitused
2005  Lodovico – William Shakespeare Othello
2005  Major Samzelius – Selma Lagerlöf Gösta Berlingi saaga
2012  köster; nimismees – Aleksis Kivi Seitse venda
2016  Beverly Weston – Tracy Letts Augustikuu

Lavastused mujal
1979  Iiri muinasjutud Ugala
1980  Robert van Gulik, Linnart Mäll Kohtunik Di Ugala
1980  Jaroslav Hashek, Priit Pedajas Vahva sõdur Shvejki juhtumised tagalas Ugala
1981  Priit Pedajas Soome muinasjutud Ugala
1982  Priit Pedajas Eesti muinasjutud O?i teater, Kirgiisia
1982  Priit Pedajas Eesti muinasjutud Ugala
1983  Jaan Kaplinski Liblikas ja peegel Ugala
1983  John Millington Synge Üle Lääne Kangemees Ugala
1984  Eino Leino Mere keskel on mees Ugala
1984  Priit Pedajas Priidu viiul Nukuteater
1984  Brian Friel Tõlkijad Endla
1985  Aleksis Kivi Nõmmekingsepad Endla
1985  Oskar Luts, Priit Pedajas Soo Endla
1985  Hans Christian Andersen, Joachim Knauth Ööbik Endla
1986  Arvo Valton, Vägede valitsejad Endla
1986  Arkadi ja Boriss Strugatski, Priit Pedajas Miljard aastat enne maailma lõppu Endla
1987  Paul Zindel Saialilled Endla
1987  Michael Frayn Lavalised segadused Endla
1988  Rein Saluri Minek Endla
1988  Rein Saluri Minek Shiauliai teater, Leedu
1989  Eugene O´Neill Saatuse heidikute kuu Endla
1989  Michael Frayn Lavalised segadused Endla
1990  Henrik Ibsen John Gabriel Borkman Endla
1990  David Parker Kollektsionäär (John Powlesi romaani järgi) Endla
1990  August Strindberg, "Eerik XIV" Endla
1991  Soya Jonsen, kadunuke Endla
1991  Peet Vallak, Priit Pedajas Epp Pillarpardi Punjaba potitehas Endla
1992  Oskar Luts, Priit Pedajas Soo ETV
1992  Brian Friel Imearst Noorsooteater
1995  Karl Ristikivi/Margus Kasterpalu Hingede öö Vanemuine
1996  Selma Lagerlöf/Ülev Aaloe Gösta Berlingi saaga Vilniuse Noorsooteater
2001  Brian Friel Lõikuspeo tantsud Pjotr Fomenko Stuudioteater Moskvas
2003  August Gailit, Priit Pedajas Nipernaadimäng Emajõe Suveteater
2004  Joseph Hyden Üksik saar Nargen Opera
2005  Joseph Hyden Armida Nargen Opera
2006  Andrus Kivirähk Rehepapp Endla (EMTA Lavakunstikooli 22. lennu dipomilavastus)
2013  Tom Stoppard Utoopia rannik. I osa. Teekond Tallinna Linnateater

Rollid mujal
1980  Antti – Kihnu Jõnn Ugala
1981  Prohvet Maltsvet – Rahva sõda Ugala
1983  Satin – Põhjas Ugala
1988  Huttunen – Ulguv mölder Endla (ka muusika autor)
1991  Meister Pillapart – Epp Pillarpardi Punjaba potitehas Endla
2004  eeslaulja – Veljo Tormis Eesti ballaadid Von Krahli teater

Muu
Loonud lavastustele muusikat, kirjutanud laule Lauluõhtud Hingekell 1978, Tolmust ja värvidest 1982, Öölaulud 1987, Mänginud filmis Detsembrikuumus 2008.

Tunnustus
1978  vabariikliku noorte lavajõudude ülevaatuse II preemia (lauluõhtu Hingekell)
1979  aasta eripreemia teise þanri eduka viljelemise eest (lauluõhtu Hingekell)
1980  aasta eripreemia parima lastelavastuse eest (Iiri muinasjutud Ugalas)
1980  noorte lavajõudude ülevaatuse II preemia (Iiri muinasjutud lavastaja Ugalas, Antti roll Kihnu Jõnnis)
1981  näitlejapreemia (Kihnu Jõnn)
1985  Ants Lauteri nimeline preemia
1987  teatriühingu aastapreemia (roll lavastuses Peremees, Vägede valitsejad lavastaja Pärnu teatris)
1988  parim lavastaja (Minek Endlas)
1991  parim lavastaja (Kokkusaamine Eesti Draamateatris, Epp Pillarpardi Punjaba potitehas Endlas)
1992  Toruni rahvusvahelise teatrifestivali Kontakt peapreemia (Epp Pillarpardi Punjaba potitehas Endlas)
1993  parim lavastaja (Tagasitulek isa juurde)
1994  EV kultuuripreemia (Tagasitulek isa juurde)
1996  Kultuurkapitali näitekunsti sihtkapitali preemia koos EMA Kõrgema Lavakunstikooli XVIII lennuga teatripilti ergastava väikelavastuse Lugu valgest varesest eest
1997  lavastaja aastapreemia (Peiarite õhtunäitus)
1998  lavastaja aastapreemia (Mao tee kalju peal)
1999  Suure Vankri auhind lavastajale (Kuradieliksiir)
1999  Käsu-Ants, Eesti Draamateatri kolleegipreemia lavastajale (Kui me Moondsundi Vasseliga kreeka pähkleid kauplesime, siis keegi ei tahtnud osta)
2000  eesti teatrikunsti aastaauhid, ansambli-preemia lavastuse Aristokraadid trupile
2000  Käsu-Ants (Aristokraadid ja Popi ja Huhuu)
2001  Valgetähe IV klassi teenetemärk
2005  Festivali DRAAMA 2005 preemia (koos Madis Kõivuga): Auhind koostöö eest filosoofilise teatri loomisel (Finis nihili)
2008  Käsu-Ants, Eesti Draamateatri kolleegipreemia lavastajale (Sügissonaat; Kõik on täis; Lõputu kohvijoomine; Leekrüübe)
2014  Käsu-Ants, Eesti Draamateatri kolleegipreemia lavastajale (Keskmängustrateegia; Hõimud; Aiamajas)