информационный бюллетень

Stay informed on our latest news!

Draamateatris toodi lavale teatrimaja saamislugu/ ETV

Kirjanik Andrus Kivirähk kirjutas Eesti Draamateatri hoone sajanda sünnipäeva puhul maja saamisloost oma fantaasiarikka nägemuse, mida nüüd Merle Karusoo lavastuses ka teatris näha saab.

Tallinnas Pärnu maanteel asuv art noveau' stiilis teatrimaja on Eesti vanim teatriks ehitatud ja sellena tänapäevani kasutatav hoone, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Vassiljev ja Bubõr ta tegid sinna..." - need Juhan Viidingu luuleread olid esmane, mis Andrus Kivirähkile Draamateatri hoonega seostus. Kuna Eesti Draamateater polnud tellimusel konkretiseerinud, millest kirjutada, kaasas kirjanik näidendisse reaalselt elanud hoone autorid - Nikolai Vassiljevi ja Aleksei Bubõri, kelle elukäikudest küll paraku palju teada pole.

"Kui on tegemist eriti tuntud tegelasega, kelle elukäiku rahvas nagunii teab, siis võib-olla see väike konks või pööre just vastupidi, mõjub hästi, et rahvas nagu näeb, et midagi on muudetud. Vassiljevi ja Bubõri puhul neist ei teatagi midagi muud, kui see kaks rida luuletuses, nii et seal võis ikkagi fantaasiale täitsa vaba voli anda," rääkis Andrus Kivirähk.

Ehkki lugu ei kulge reaalset ajaloolist tausta järgides, on Kivirähki näidendil Merle Karusoo lavastuses omajagu ka kultuuriloolist väärtust.

"Et ühe teatrihoone ehitamisele on pühendatud näitemäng - nende meeste tööle, arhitektide tööle, et sedamoodi annavad teater ja arhitektuur teineteisele käe - see on igal juhul minu meelest väga tähtis," ütles Merle Karusoo.

Vassiljevi ja Bubõri tuttavlikku arhitektikätt kohtab aga Tallinnas mujalgi. Tuntuim on vahest perekonnaseisuametina tegutsev omaaegne Christian Lutheri villa.

Allikas: http://uudised.err.ee/index.php?06201741