Stalin Bulgakovi rollis ja vastupidi (ÄP)

27.08.2013

STALIN BULGAKOVI ROLLIS JA VASTUPIDI

Lavastuses „Kollaborandid“ vahetavad Stalin ja Bulgakov kohad – üks asub kirjutama näidendit, teine partei ridades puhastustööd tegema.

„Kollaborandid“ on lahe ja ladus lugu ühemõttelise moraaliga: kui sa teed võimuga koostööd, siis on see sama hea, kui sa teostaksid seda võimu ise. Stalini aja kontekstis – nagu sa kirjutaksid ise alla vastaliste hukkamisotsustele,“ kirjeldas lavastust lavastaja Merle Karusoo.
Lavastuse keskmes on lugu, mille käigus juhtub kirjanik Mihhail Bulgakoviga ühel ööl –või näeb ta unes, et juhtub – uskumatu lugu. Stalin kutsub ta Kremli-alusesse salajasse tunnelisse ja pakub: „Teeme vahetust!“ Nii lähebki, nad vahetavad kohad – või näeb Bulgakov unes, et nad vahetavad.
Stalini sõrmede alt hakkab lendama käsikirjalehekülgi, Bulgakov teeb aga Stalini tööd – tal on käsil kollektiviseerimine ja partei ridade puhastamine reeturitest.
„Võib-olla on see ainult Bulgakovi pea peale pööratud unenäoviirastus... Aga sedamoodi ei ole Bulgakovit ja Stalinit veel vaadeldud. Võrdluses. Stalin oli vaesest gruusia perest, pooliku haridusega, füüsilise puudega. Bulgakov aadlisoost, kõrgharidusega. Stalin kirjutas noorpõlves luuletusi ja oli siis Gruusias tuntud kui poeet. Bulgakov oli tol ajal tuntud kui maakonnaarst. Stalin oli pangaröövel. Bulgakov oli narkomaan. Stalin oli revolutsionäär. Bulgakov oli valgekaartlane,“ tõmbas lavastaja paralleele kahe tegelase vahel.
„Me räägime palju sellest, et võim tahab vaimu alistada. Me hoidume tunnistamast, et vaim imetleb võimu. Ta on võimust huvitatud. Sest vaimu võimuihalus on sama suur. Ka vaim tahab ajusid alistada,“ võttis Karusoo kokku loo moraali.