"Tõe ja õiguse" esmalavastus 80.

08.02.2012

Eile 80 aastat tagasi jõudis esmakordselt teatrilavale Tammsaare suurromaan „Tõde ja õigus“. Eesti Draamateatris, tollase nimega Draamastuudio Teatris esietendus 7. veebruaril Andres Särevi dramatiseering „Vargamäe“, lavastas selle Kaarli Aluoja, kujundas Päären Raudvee. Eesti teatri esimene lava-Andres oli Ado Hõimre, esimene lava-Pearu oli Johannes Kaljola, Krõõta mängis Aili Engelberg ja Mari oli Lo Tui.

Draamateatri algupärandilvastused ja ka Tammsaare dramatiseeringud vallandasid eesti teatris algupärandite buumi.

Lea Tormis: „Kui üheks pöördepunktiks eesti teatrile sai „Mikumärdi“ 1929. aastal, siis teiseks ja mitte vähem oluliseks olid kindlasti „Tõe ja õiguse“ dramatiseeringud. /---/ Vaatamata esimese katsetuse konarlikkusele oli tähtis see, et algus oli tehtud. Oluline probleemistik tuli lavale eesti talumehe kaaluka sõna kaudu. Publiku ootamatu vastuvõtlikkus ja kaasatulek aina kinnitas, kuivõrd suur oli alateadlik ootus tõsisema ja olulisema rahvusliku lavaloomingu järele. „Vargamäe“, millest teater ise esialgu ei osanudki loota mingit erilist suursündmust, mis tuli lavale vaikselt, tavalise realavastusena, osutus äkki populaarsuselt „Mikumärdi“ võistlejaks. Dramatiseering läks ainuüksi Draamastuudio teatris 120 korda. /---/ „Vargamäe“ osutus kullasooneks, mis näiliselt pooljuhuslikult leitud. Sai teoks demokraatlike teatriinimeste unistus: kompromissideta kaalukat kunsti teha majanduslikku pankrotti pelgamata.“ („Eesti teater 1920-1940“)

Andres Särevi mälestusel olevat Tammsaare ise dramatiseeringu leppivalt vastu võtnud, lavale lubanud, sest teose tuum olevat tabatud. Tuuma määratlenud ta kui armastust maa ja tolle töö vastu, mis maa peal tehakse. Tammsaare proosa dramatiseeringud osutusid isegi populaarsemaks kui tema näidendite lavastused.

Algas tänaseni kestev eesti teatri viljakas ja mahukas tammsaareaana.