TÕNU KARK

näitleja

Eesti Draamateatris 1996. aastast

Sündinud
4. detsember 1947 Tallinnas

Õppinud
Lõpetas 1970 Draamateatri õppestuudio

Töötanud
1971–1980 Rakvere Teatris
1981–1996 Noorsooteatris
Alates 1996 Eesti Draamateatri näitleja

Praegu mängukavas
Karla – Andrus Kivirähk Eesti matus
Viggo Barkman – Bengt Ahlfors Tuhk ja akvaviit
Kaarel Mäger – Andrus Kivirähk Isamaa pääsukesed
Morten Kiil – Henrik Ibsen Rahvavaenlane

Rollid Eesti Draamateatris
1995  Slopashev – Anton Hansen Tammsaare, Priit Pedajas Mauruse kool
1996  Robert Schumann – S. Holm Schumanni öö
1997  episood – Ivan Mencell Kalmistuklubi
1997  Arthur Birling – J. B. Priestley Inspektor tuleb
1998  Marc – Yasmina Reza Kunst
1999  Hanspeter Müller – Urs Widmer Top Dogs
1999  Joakim Strool – Enn Vetemaa Laevakell
1999  Morten Kiil – Henrik Ibsen Rahvavaenlane
1999  Rauch – Ödön von Horvath Kasimir ja Karoline
2000  Zorbas – Joseph Stein Zorbas
2001  Chandler Tate – Alan Ayckbourn Koomiline potentsiaal
2001  Räägu Rein; Vanapagan – Andrus Kivirähk Rehepapp
2002  Karla – Andrus Kivirähk Eesti matus
2003  Jesus Costazuela – Neil Simon Suured tüdrukud ei nuta
2003  Creaator ehk Kirjanik – Mihkel Ulman Kajakamägi
2004  Kapten Trumm – Aino Pervik, Urmas Lennuk Kunksmoor ja kapten Trumm
2004  Rufus – Alan Bennett Õuedaam
2005  Michele (Savonarola isa) – Mart Kivastik Savonarola tuleriit
2005  köster – Oskar Luts/Priit Pedajas Kevade
2006  Onu Eberhard – Selma Lagerlöf Gösta Berlingi saaga
2006  Willie Clark – Neil Simon Päikesepoisid
2007  Lassi – Sirkku Peltola Soome hobune
2009  Hiir Ülbe Kutt – David Wood Piparkoogimehike
2010  Vilhelm Foldal – Henrik Ibsen John Gabriel Borkman
2011  šerif Deon Gilbeau – Tracy Letts Augustikuu
2011  Tubal – William Shakespeare Võlanõudjad
2011  Hotelli administraator – Ernest Hemingway Viies kolonn
2012  vana mees; Hólmfastur Gudmudsson; von Úffelen – Halldór Laxness Islandi kell
2013  Viggo Barkman – Bengt Ahlfors Tuhk ja akvaviit
2013  Üksraund – Graham Linehan Teed juuakse kell viis
2015  Wroblewski; Grigori – Fjodor Dostojevski Vennad Karamazovid
2016  Herman – Hendrik Toompere Onu Aare
2017  Tom – Hendrik Toompere Üle piiri
2018  kohtunik – Enid Bagnold Kriidiaed
2018  Kaarel Mäger – Andrus Kivirähk Isamaa pääsukesed
2019  Morten Kiil – Henrik Ibsen Rahvavaenlane

Rollid mujal
1971  Prints – Astrid Pirn Lumivalgeke ja seitse pöialpoissi Rakvere Teater
1972  Rummu Jüri – Aadu Hint Kotermann ehk Rummu Jüri Kihnu Jõnnu "Manni" peal Rakvere Teater
1972  Gyula – Miklós Gyárfas Ärka ja laula Rakvere Teater
1972  Julio – Lope de Vega Tantsuõpetaja Rakvere Teater
1973  Kunstnik Passat – Friedrich Dürrenmatt Kreeklane otsib kreeklannat Rakvere Teater
1973  Barett – Nikolai Pagodin Aristokraadid Rakvere Teater
1973  Koer – vennad Grimmid Tuutu-luutu linna moosekandid Rakvere Teater
1973  Don Ferdinand – Richard B. Sheridan Seltsidaam Rakvere Teater
1974  Freiberg – Oskar Luts Paunvere Rakvere Teater
1974  Zaplatin – E. Braginski, E. Rjazanov Sugulased Rakvere Teater
1974  von Vehrhahn – Gerhart Hauptmann Kopranahkne kasukas Rakvere Teater
1975  Ants – Hugo Raudsepp Mikumärdi Rakvere Teater
1975  Nikita Bessmertnõi – Aleksandr Štein Tähitul ööl Rakvere Teater
1975  Georgijev, vetelpäästja – Stanislav Stratijev Rooma saun Rakvere Teater
1976  Kustav – Hugo Raudsepp Vedelvorst Rakvere Teater
1976  Kusta, Jürka, Juula poeg – A. H. Tammsaare Põrgupõhja uus Vanapagan Rakvere Teater   
1976  Julius – Saulius Šaltenis, Leonidas Jacinevicius Armastus... (Tulepüüdjad) Rakvere Teater
1977  Gena – Andrei Kuterinski Päikesekiir aknas (Niina) Rakvere Teater
1977  Salga võitleja – Vladimir Beekman Hunditubakad Rakvere Teater
1977  Markus – Jüri Tuulik Luigetapjad Rakvere Teater
1978  Kaarel – A. H. Tammsaare, R. Trass Vanad ja noored Rakvere Teater
1978  Juhan Kiilike – Jaan Rannap Agu Sihvka annab aru Rakvere Teater
1979  Mihhail Astrov – Anton Tšehhov Onu Vanja Rakvere Teater
1979  Candide Deveney – I. Asimov, R. Lehespalu Inetu poisike Rakvere Teater
1979  osatäitja – Samuil Maršak Kassi maja Rakvere Teater
1980  Pastor – August Strindberg Isa Rakvere Teater
1980  Gennadi Semjonov – Aleksandr Gelman Meie, allakirjutanud Rakvere Teater
1982  Vainonen – Vsevolod Višnevski Optimistlik tragöödia Noorsooteater
1982  Jänes Juss – Mati Unt, Jefim Tšepovetski Kade Karu-Ott Noorsooteater
1982  Jänes Juss – Jefim Tšepovetski Karu-Oti nääripidu Noorsooteater
1983  Igor Sergejevitš – Aleksei Kazantsev Vana maja Noorsooteater
1984  Adam, külakohtunik – Heinrich von Kleist Lõhutud vaas Noorsooteater
1985  Oskar – Lion Feuchtwanger Vennad Lautensackid Ugala
1985  Portnov – Vassil Bõkav Likvideerimine Noorsooteater
1985  Randle P. McMurphy – Dale Wassermann Lendas üle käopesa Noorsooteater
1987  Kuning – J. Saar, K. Kilvet, B. Viiding Kuning Herman Esimene Noorsooteater
1988  Stalin – David Pownall Meistriklass Noorsooteater
1988  osatäitja – Mina Salongteater
1988  osatäitja – R. Rodgers, O. Hammerstein Kuningas ja mina Vaba Lava 
1990  Jüri RummJaan Metua Jüri Rumm Noorsooteater
1990  Kirill Viiuldaja – Ken Campbell Vana kuningas Cole Noorsooteater
1991  Camille – Pierre Rey Minu tüdruk oli Régine Noorsooteater
1992  Frederic Graham (Petruccio) – Cole Porter Suudle mind, Kate Estonia Teater
1992  Eddie – Sam Shepard Armuhullus Noorsooteater
1992  Teddy – Brian Friel Imearst Noorsooteater
1993  Stephen – Israel Horowitz Öö-öö Noorsooteater
1994  Tilden – Sam Shepard Maetud laps Noorsooteater
1995  Puhh – Tõnu Raadik Puhh Rahvusooper Estonia
1995  Söör – Ronald Harwood Kostümeerija Tallinna Linnateater
1996  Soin – Oskar Luts Tagahoovis Draamateater ja Vanalinna Stuudio
1996  Richard Rogers, Oskar Hammerstein Kuningas ja mina
2001  osatäitja – Kati Murutar Eestlaste neli kuningat Vaba Lava
2008  Andres – A. H. Tammsaare, U. Lennuk Wargamäe wabariik Tallinna Linnateater
2008  Moonface Martin – Cole Porter Nii oli moes Muusikaliteater
2010  Frosch – Johann Strauss Nahkhiir Rahvusooper Estonia
2012  Sancho Panza – Mitch Leigh Mees La Manchast Rahvusooper Estonia

Muu
Mänginud paljudes filmides (nt Metskannikesed 1979, Nipernaadi 1983, Keskea rõõmud 1986, Regina 1990, Vastutuleval kursil 1986, Eksitus 1988, Tallinn pimeduses 1993, Head käed 2001, Georg 2007, Oma Maapäev 2007, Detsembrikuumus 2008, Rohelised kassid 2017). Eesti Kinoliidu auliige. Mänginud telelavastustes, seriaalides (nt M Klubi 1996-1998, Kodumaa parim poeg ehk Eriagent 1188 2001)

Tunnustus
1973  hooaja ergutuspreemia (Kreeklane otsib kreeklannat, Tantsuõpetaja Rakvere Teatris)
1974  ENSV noorte lavajõudude ülevaatuse mälestusmedal (Tantsuõpetaja, Tuutu-Luutu linna moosekandid, Aristokraadid Rakvere Teatris)
1978  Tammsaare-lavastuste festivali parim meesnäitleja (Vanad ja noored Rakvere Teatris)
1980  Nõukogude Eesti I filmifestivali parim meesnäitleja (Metskannikesed, Tuulte pesa)
1985  parim meesnäitleja (Vennad Lautensackid Ugalas, Likvideerimine Noorsooteatris)
1985  Nõukogude Eesti II filmifestivali parim meesnäitleja (Nipernaadi)
1986  I Balti teatri festivali parim meesnäitleja (Vennad Lautesackid Ugalas)
1988  ENSV teeneline kunstnik
1988  Läti filmi aasta parim meesnäitleja (Kõik on korras)
1989  II Balti teatri festivali parim meesnäitleja (Meistriklass Noorsooteatris)
1989  teatriühingu aastapreemia (Meistriklass Noorsooteatris)
2008  Kaval-Ants, kolleegipreemia (Antsude mõtte autor)
2009  Valgetähe III klassi teenetemärk
2017  Pimedate Ööde Filmifestivali elutööauhind
2018  EFTA auhind parimale meesnäitlejale filmis (Rohelised kassid)