TÕNU OJA

näitleja

tonu.oja@draamateater.ee

Eesti Draamateatris 2003. aastast

Sündinud
4. juuli 1958 Tallinnas

Õppinud
Lõpetas TRK lavakunstikateedri 1980 (IX lend)

Töötanud
1980–1998 Noorsooteatri näitleja
1996–1997 ka kirjandusala juhatajana
1998–2003 vabakutseline
Alates 2003. aastast Eesti Draamateatri näitleja

Praegu mängukavas
Christopher – Nina Raine Hõimud
Elmo, spordimuuseumi teadur – Mika Keränen Kuldne Lurich
Anton Hansen-Tammsaare – Andrus Kivirähk Vaimude tund Koidula tänavas
Vlado Kos – Tena Štivičić Kolm talve

Rollid Eesti Draamateatris
1978  Kotipoiss – Rein Saluri Poiste sõidud (TRK lavakunstikateedri diplomilavastus)
2000  Tom Hoffnung – Brian Friel Aristokraadid
2001 Tom – Donald Margulies Õhtusöök sõpradega
2004  Ulrich – Madis Kõiv Finis nihili
2004  Ajakirjanik, Arst – Alan Bennett Õuedaam
2004  Mauno – Andrus Kivirähk Aabitsa kukk
2004  muinasjutuvestja – Jevgeni Švarts Lumekuninganna
2004  Villu, valitsuse liige – Toomas Kall Pehmed ja karvased saavad jalad alla
2005  Matthew – Paul Lucas Juhus on pime
2005  Montano – William Shakespeare Othello
2006  Kristian Bergh – Selma Lagerlöf Gösta Berlingi saaga
2006  Harold Gorringe – Peter Shaffer Must komöödia
2006  Clement O'Donnell – Brian Friel Kodukoht
2007  I järgu valvur – Jean Anouilh Antigone
2007  Gregers Werle – Henrik Ibsen Metspart
2007  Martikainen – Antti Tuuri Jõgi voolab läbi linna
2008  Kõhn Mees – Madis Kõiv Lõputu kohvijoomine
2009  Donis – Juan Rulfo Pedro Páramo
2009  Rulling – Andrus Kivirähk Vombat
2009  Piparkoogimehike – David Wood Piparkoogimehike
2010  Bill Fordham – Tracy Letts Augustikuu
2010  Robert Lyon – Lee Hall Kaevuritest kunstnikud
2011  Jakob, madrus – Villem Tuun Jaan Umbi lugu
2011  Prints – Paul-Eerik Rummo Tuhkatriinumäng
2011  Väino – Uku Uusberg Kuni inglid sekkuvad
2012  Oliver Lucas – David Hare Vertikaaltund
2012  Grindvicensis – Halldór Laxness Islandi kell
2012  kirjandustegelane; Silbe isa; Lepik – Andrus Kivirähk Kevadine Luts
2013  Tundmatu – Éric-Emmanuel Schmitt Külaline
2014  Karl Robert Pusta – Indrek Hargla Wabadusrist
2014  Gooper – Tennessee Williams Kass tulisel plekk-katusel
2014  Christopher – Nina Raine Hõimud
2014  Elmo, spordimuuseumi teadur – Mika Keränen Kuldne Lurich
2015  Esko Vuorinen; ametnik – Pipsa Lonka Laulud halli mere äärest
2015  Viktor – Uku Uusberg Valgustaja
2017  Anton Hansen-Tammsaare – Andrus Kivirähk Vaimude tund Koidula tänavas
2017  Vlado Kos – Tena Štivičić Kolm talve

Rollid mujal
1979  Pakk-rätsep – Traat, Karusoo Puud olid, puud olid hellad velled (TRK lavakunstikateedri diplomilavastus) Noorsooteater
1981  Tom – Williams Räägi minuga Noorsooteater
1983  Kusti, üliõpilane – Luts Kalevi kojutulek, Kapsapea Noorsooteater
1983  Oleg Krõlov – Kazantsev Vana maja Noorsooteater
1984  Kiir – Luts, Komissarov, Orro Kevade Noorsooteater
1984  Fenton – Shakespeare Windsori lõbusad naised Noorsooteater
1985  Philip – Goldman Lõvi talvel Noorsooteater
1985  Billy – Wassermann Lendas üle käopesa Noorsooteater
1987  Christopher – Milne, Oja, Kangur Christopher Robin ja tema sõbrad Noorsooteater
1988  Fass – Campbell Skangpoomijad Noorsooteater
1990  Fass – Campbell Vana kuningas Cole Noorsooteater
1989  Hamlet – Stoppard Rosencrantz ja Guildenstern on surnud Noorsooteater
1989  Stephen Farr – Christi Mõrv jõuluööl Noorsooteater
1991  Perdican – Musset Armastusega ei naljatleta Noorsooteater
1991  Phillip – Kessler Orvud Noorsooteater
1992  Frank – Friel Imearst Noorsooteater
1992  Tybalt – Shakespeare Romeo ja Julia Tallinna Linnateate
1993  Fleming – Horovitz Öö-öö Tallinna Linnateater
1993  Giles Ralston – Christie Hiirelõks Tallinna Linnateater
1993, 1995  Politseiametnik, Cleante – Moliere Tartuffe Tallinna Linnateater
1995  Nikolai Triletski – Tshehhov, Adabazhjan, Mihhalkov Pianoola ehk Mehaaniline klaver
1996  Gustav – Rohumaa, Tuuling Ainus ja igavene elu
1997  Tõnu – Kivastik Peeter ja Tõnu Von Krahli Teater
1998  Victor – Vitrac Victor ehk Laste võim Vanalinnastuudio
1998  Osvald – Tätte Ristumine peateega Tallinna Linnateater
1999  Harold – Kivastik Õnne, Leena Vanemuine
1999  Albin – Scherman, Henkel Linnupuur Smithbridge Productions
1999  Hobusemees – Jüri Ehlvest, Margus Kasterpalu Viimne võttepäev
2000  Henry IV – Shakespeare Henry IV VAT Teater
2001  Russo, Yahoo – Tom Lycos, Stefo Nantsou Kivid VAT Teater
2002  Hubert – Yasmina Reza Kolm versiooni elust Endla
2002  Adolf Nietzsche – Jaan Undusk Goodby, Vienna Tartu Teatrilabor
2003  Sass – Kivastik Teener VAT Teater
2006  Lembit – Mart Kivastik Kits viiuli ja õngega MTÜ Ühendus R.A.A.A.M.
2007  Professor Wilhelm, kubjas Villu – Mart Kivastik Eesti asi MTÜ Ühendus R.A.A.A.M.
2008  Tom – Jan Rahman Saun Tartu Hansahoovis
2008  Krahv – Indrek Hirv Kevadtalv 1918 VAT Teater
2011  Vambola – Jaan Kruusvall Tasandikkude helinad Saueaugu teatritalu

Muu
Mänginud telelavastustes (lastesari Pätu 1990, Intermezzo 1997), kuuldemängudes (Vee voog 1991, Täna hommikul 1997, Üks üsna kummaline armulugu 2000, Kas kuulete? 2000), esinenud laste- ja meelelahutussaadetes, olnud ka stsenarist, saatejuht ja lavastaja.

Mänginud filmides (Pihlakaväravad 1981, Sügis 1990, Täna öösel me ei maga 2004, Sigade revolutsioon 2004, August 1991 2005, Libahundi needus 2005, Taarka 2008). Tõlkinud näidendeid, kirjutanud teatiartikleid, luuletusi ja laulusõnu.

Tunnustus
1999  Eesti teatri aastaauhind meespeaosatäitjale (Victor Victor ehk laste võim Vanalinnastuudios, Osvald Ristumine peateega Tallinna Linnateatris)
2000  Eesti teatri aastaauhind, ansambli-preemia lavastuse Aristokraadid trupile
2001  Aleksander Kurtna nimeline auhind, koos Villu Kanguriga (muusikalitõlked Hüljatud, Linnupuur, Väike õuduste pood, Irma)
2004  Suur Ants, Eesti Draamateatri kolleegipreemia meespeaosatäitjale (Mauno Aabitsa kukk, muinasjutuvestja Lumekuninganna, Villu Pehmed ja karvased saavad jalad alla)
2009  II preemia ja monoteatrite festivalide direktorite diplom rahvusvaheliselt monoteatrite festivalilt "MonoBaltija" Kaunases Mauno rolli eest lavastuses Aabitsa kukk
2009  grand prix monolavastuste festivalilt "Zvaigzne" Riias Mauno rolli eest lavastuses Aabitsa kukk
2009  Väike Ants, Eesti Draamateatri kolleegipreemia parimale meeskõrvalosatäitjale (Rulling Vombat ja Donis Pedro Páramo)
2010  parima näitlejatöö eripreemia VIII rahvusvaheliselt soome-ugri rahvaste teatrite festivalilt "Majatul" Mauno osatäitmise eest lavastuses Aabitsa kukk
2012  Valgetähe IV klassi teenetemärk
2014  Väike Ants, Eesti Draamateatri kolleegipreemia parimale meeskõrvalosatäitjale (Karl Robert Pusta Wabadusrist, Gooper Kass tulisel plekk-katusel, Christopher Hõimud, Elmo, spordimuuseumi teadur Kuldne Lurich)