Toompered: "Vennad Karamazovid" toimib ka tänapäeval (ERR)

20.03.2015

VAATA UUDIST

Toompered: "Vennad Karamazovid" toimib ka tänapäeval

Sel pühapäeval esietendub Draamateatris Fjodor Dostojevski romaanil põhinev teatritükk "Vennad Karamazovid". Lavastaja Hendrik Toompere sõnul on tegu kirgliku tükiga, mis kõnetab ka tänapäeva publikut.
Hendrik Toompere on mõelnud Dostojevski romaani lavastada juba paarkümmend aastat. Kunagi nooruses antud lubadus saab teoks sel pühapäeval, vahendasid "Aktuaalse kaamera" kultuuriuudised.
"Kiredraama väljendub ju selles, et oma ideede eest proovitakse ikkagi lõpuni minna. Kirglikkus tähendabki seda, et inimesed on jäägitult pühendunud mingile oma arusaamisele ja see ongi kirg," ütles lavastaja Hendrik Toompere.
Ka näitleja Hendrik Toompere juuniori sõnas, et etenduse põhimärksõnaks on kirg. Laval armastatakse, vihatakse, usutakse ja ei usuta jumalat, filosofeeritakse ja kõike seda tehakse suure kirega. Näitleja sõnul võib laval toimuvat seostada kergesti ka kaasaegse maailmaga.
"Ega inimesed on ju laias laastus muutumatud – nad armastavad, nad vihastavad ja tunnevad rõõmu ja kurvastavad täpselt samamoodi kui 150 aastat tagasi kui see romaan on kirjutatud. Ja noh, nagu nende suurte autorite puhul ikka, nad oskavad kirjutada aegade üleselt. Mulle tundub, et Dostojevski on selle romaani kirjutanud küll väga aegade üleselt," sõnas ta.
Lavastaja Hendrik Toompere sõnul on tegu väga olulise romaaniga, millel pole nii-öelda klassikalise materjali tolmu peal ja mis ei jää ka tänapäeva vaatajale kaugeks.
"Ma olen üsna veendunud, et paljud inimesed teavad küll seda, mis on selle romaani selja peale kirjutatud – "Vennad Karamazovid", aga seda, mis seal sees on seda üldiselt ei teata. Väga vähesed on seda lugenud või ei mäleta enam," lisas ta.

ERR, 20.03.2015