ÜLLE KALJUSTE

näitleja

ulle.kaljuste@draamateater.ee

Eesti Draamateatris 1998. aastast

Sündinud
10. aprillil 1957 Tallinnas

Õppinud
Lõpetas TRK lavakunstikateedri 1980 (IX lend)

Töötanud
1980–89 Vanalinnastuudios
Alates 1998 Eesti Draamateatri näitleja

Praegu mängukavas:
Marianne – Carin Mannheimer Viimasel minutil
Galja, Valja – Hendrik Toompere Onu Aare
Maša Kos – Tena Štivičić Kolm talve
Zinaida Savvišna – Anton Tšehhov Ivanov

Rollid Eesti Draamateatris
1990 Jaqinte – Jean-Jaques Bricaire, Maurice Lasaygues Silme ees läheb mustaks
1990 Vassilissa – Nikolai Gogol Südaöö
1993 Jane – Donald Churchill Meister
1993  Hedda Gabler – Henrik Ibsen Hedda Gabler
1994  Puskari-Emma, toatüdruk Fina – Bertolt Brecht Härra Punttila ja tema sulane Matti
1995  Barbara – Jean-Jaques Bricaire Tulumaks
1995  Gratia – Wolfgang Maria Bauer Ühe võõra silmades
1996  Jelena Andrejevna – Anton Tðehhov Onu Vanja
1996  Clara Schumann – Sven Holm Schumanni öö
1998  Jane Tate – Ray Cooney Pereringmäng
1998  Tea – Torgny Lindgren Mao tee kalju peal
1999  Katrine Stockmann – Henrik Ibsen Rahva vaenlane
1999  Maria – Ödön von Horvath Kasimir ja Karoline
2000  massistseenid – Joseph Stein Zorbas
2000  Judith – Brian Friel Aristokraadid
2000  Valentine – Françoise Sagan Valentine'i sirelililla kleit
2001 Goneril – William Shakespeare Kuningas Lear
2001  Cynthia – Tom Stoppard Tõeline inspektor Koer
2001  Thelma – Tom Stoppard Pärast Magritte'i
2002  pr. Robinson – Terry Johnson Elluastuja
2003  Olive Madison – Neil Simon Suured tüdrukud ei nuta
2003  Kaisa – Mihkel Ulman Kajakamägi
2004  Asta – Madis Kõiv Finis nihili
2004  Sotsiaaltöötaja – Alan Bennett Õuedaam
2004  Stevie – Edward Albee Kits
2005  Angela – Geraldine Aron Minu oivaline lahutus
2005  proua Savi – Andrus Kivirähk Adolf Rühka lühikene elu
2006  Miss O´Neill – Neil Simon Päikesepoisid
2007  Naine – Marina Carr Naine ja hirmutis
2007  Johanna – Lars Norén Vaikne muusika
2008  Charlotte – Ingmar Bergman Sügissonaat
2008  Mary Cavan Tyrone – Eugene O'Neill Pikk päevatee kaob öösse
2009  Dorothy – Peter Quilter Hiilgav!
2010  Barbara Fordham – Tracy Letts Augustikuu
2011  Madle, Jaan Umbi ema – Villem Tuun Jaan Umbi lugu
2011  teine peretütar – Paul-Eerik Rummo Tuhkatriinumäng
2011  Laura – Jordi Galceran Cancún
2012  Clara – Enda Walsh Uus elektriline tantsusaal
2014  Gertrude Eastman CuevasJane Bowles Aiamajas
2014  Baba, Elviira – M. Karusoo, L. Aedmaa, J. Rahman, P. Saul-Gordilov Laul, mis jääb
2015  Marianne – Carin Mannheimer Viimasel minutil
2015  galerist – Michel Houellebecq Kaart ja territoorium
2016  Galja, Valja – Hendrik Toompere Onu Aare
2016  Amm – L. Hall, M. Norman, T. Stoppard Armunud Shakespeare
2017  Maša Kos – Tena Štivičić Kolm talve
2017  Zinaida Savvišna – Anton Tšehhov Ivanov

Rollid mujal
1980  donja Elvira – Moliére Don Juan (TRK lavakunstikateedri diplomilavastus)
1980  episoodid – Ei mingit kahtlust Vanalinnastuudio
1981  Viviane – Chenot Kes aevastas? Vanalinnastuudio
1981  Monika Stettler – Dürrenmatt Füüsikud Vanalinnastuudio
1982  Maria – Zlotnikov Naiskond Vanalinnastuudio
1983  Tütar – Merezhko Anekdoot Vanalinnastuudio
1984  Tütarlaps – Kall Lõunavaheaeg Vanalinnastuudio
1984  Krahvinna – Anouilh Tuuleiil Vanalinnastuudio
1985  Rita – De Filippo Silinder Vanalinnastuudio
1985  Jaqueline Giraux – Magnier Unerohi Vanalinnastuudio
1985  Rita; naine – Läbi häda (Silinder; Vilets korter) Vanalinnastuudio
1986  Roxane – Rostande Cyrano de Bergerac Vanalinnastuudio
1987  Linnapealiku naine – Gogol Revident Vanalinnastuudio
1989  Arst – Merezhko Naistelaud jahisaalis Vanalinnastuudio
1990  Margaret – Tennessee Williams Kass tulisel plekk-katusel Ugala
1991  Ida – Raid, Capote Rohukannel Ugala
1992  Marie Curie – Fenwick Härra Schützi aumärgid Vanalinnastuudio
1997  Marta – Vladimir Nabokov Kuningas, emand, soldat Rakvere Teater
2004  Mamma – Jaan Tätte Latern Nargen Opera
2005  Elinor Jones Väljaspool hooaega Vana Baskini Teater
2006  Pr Knecht – Jaan Kross Vastutuulelaev Nargen Opera
2013  proua Beyer – Tom Stoppard Utoopia rannik. I osa. Teekond Tallinna Linnateater

Muu
Mänginud telelavastustes (Golemanov 1981, Mona-Lisa 1983, Lumekuninganna 1986, Viimane suvi 1987, Sa oled koor minu kohvis 1999, Stella Stellaris 2000), seriaalides (Salmonid 1993–95, V.E.R. I. 1995–97, Me saame hakkama 2001)

Mänginud filmides Savoy ball 1985, Keskea rõõmud 1986, Nõid 1988, Regina 1989, Äratus 1989, Noorelt õpitud 1991, Need vanad armastuskirjad 1992, Lammas all paremas nurgas 1992, Koera surm 1998, Kohtumine tundmatuga (roll: tädi Rutt; ETV 2005), Ruudi (roll: Liivi; Allfilm/MRP/Schmidtz Katze Filmkollektiv 2006); Vana daami külaskäik (roll: linnaelanik; ETV 2006), Georg 2007, Perekonnavaled 2016 ja kuuldemängus Maailma parim küla 2009.

Tunnustus
1986  teatriühingu aastapreemia (Unerohi, Silinder, Vilets korter Vanalinnastuudios)
1993  parima naisnäitleja aastaauhind (Hedda Gabler)
1996  parima naiskõrvalosatäitja tiitel Eesti filmide nädalal Pärnus (Noorelt õpitud, Need vanad armastuskirjad)
2000  Eesti teatri aastaauhind, ansambli-preemia lavastuse Aristokraadid trupile
2000  Väike Ants, Eesti Draamateatri kolleegipreemia naiskõrvalosatäitjale (Judith Aristokraadid, külarahvas Zorbas)
2001  Festivali Draama 2001 laureaat (Judith Aristokraadid)
2002  Suur Ants, Eesti Draamateatri kolleegipreemia naispeaosatäitjale (proua Robinson Elluastuja)
2005  Suur Ants, Eesti Draamateatri kolleegipreemia naispeaosatäitjale (Angela Minu oivaline lahutus)
2006  Eesti teatri aastaauhind naispeaosatäitjale (Angela Minu oivaline lahutus)
2008  Suur Ants, Eesti Draamateatri kolleegipreemia naispeaosatäitjale (Charlotte Sügissonaat; Mary Tyrone Pikk päevatee kaob öösse)
2009  Raadioteatri näitlejapreemia
2011  Valgetähe IV klassi teenetemärk
2011  Väike Ants, Eesti Draamateatri kolleegipreemia naiskõrvalosatäitjale (Madle Jaan Umbi lugu, teine peretütar Tuhkatriinumäng)
2016  Väike Ants, Eesti Draamateatri kolleegipreemia naiskõrvalosatäitjale (Galja, Valja Onu Aare)

____________

Loe lisaks:
* Ülle Kaljuste
* Piinarikkad eneseületused
* Online-intervjuu Ülle Kaljustega